/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Polskie firmy, które zainwestowały na Ukrainie mogą mieć problemy finansowe

Dziennik Gazeta Prawna

Autor: oprac. pks
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Data: 2013-07-12


Ukraiński rząd chce wyemitować weksle z pięcioletnim terminem wykupu i spłacać nimi długi wobec firm, które powinny otrzymać zwrot nadpłaconego podatku VAT.

W 2009r. Wiktor Juszczenko, ówczesny prezydent Ukrainy, zwiedzał fabrykę Barlinka na UkrainieW 2009r. Wiktor Juszczenko, ówczesny prezydent Ukrainy, zwiedzał fabrykę Barlinka na UkrainieFot. Barlinek

Przedsiębiorcy, którym należy się zwrot VAT (np. z tytułu eksportu) zamiast pieniędzy dostanie pięcioletnie weksle skarbowe, które będą oprocentowane na 5% z możliwością swobodnego obracania. W teorii weksle mają być rozdawane na zasadzie dobrowolności, jednak w praktyce może okazać się, że kto ich nie przyjmie, należnych mu pieniędzy nie zobaczy.

Z drugiej strony przyjęcie weksli też nie gwarantuje, że ukraiński rząd je wykupi. W latach 90. Ukraina rozliczała się z przedsiębiorcami za pomocą obligacji. Aby odzyskać jakiekolwiek pieniądze, firmy zbywały je za 10% wartości ludziom, którzy potem sprzedawali je rządowi za wartość nominalną - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Kłopoty z odzyskaniem nadpłaconego VAT to na Ukrainie tradycja. W 2010r. ukraiński fiskus był winny polskim przedsiębiorcom równowartość ok. 12% polskich inwestycji w tym kraju.

Jednym z największych inwestorów na Ukrainie jest Barlinek. W październiku ubiegłego roku za nadpłacony VAT państwo ukraińskie było mu winne 24 mln zł.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz