/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Lasy Państwowe testują nowy sposób wydawania drewna klientom

Lasy Państwowe

Autor: Tomasz Markiewicz
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2013-05-07


Jak ułatwić i usprawnić wydawanie drewna klientom odbierającym jego duże ilości tak, aby było to korzystne rozwiązanie i dla sprzedającego, i dla kupującego? Rozmawiali o tym w Nadleśnictwie Pniewy przedstawiciele regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, Poznaniu, Szczecinie i Zielonej Górze z Jędrzejem Kasprzakiem, prokurentem w firmie Kronopol. Jednocześnie przeprowadzono testy proponowanej metody.

Fot. Lasy Państwowe

Koncentracja pozyskania drewna, ale również konieczność uprzątnięcia powierzchni poklęskowych, np. po przejściu huraganu, powodują nagromadzenie w jednym miejscu dużych ilości drewna. Jednocześnie wiele firm posiada umowy na dostawę dużych ilości drewna. W dotychczas przyjętej praktyce leśniczy ma obowiązek każdorazowo wydać drewno, wystawiając kwit wywozowy na każdy samochód (ok. 25m3).

Proponowane rozwiązanie to usprawnia, niosąc korzyści dla każdej strony: drewno jest przekazywane jednym, prostym protokołem. Dla firmy transportowej usprawnieniem jest dostęp do drewna przez całą dobę, niezależny od obecności leśniczego, co umożliwia lepsze wykorzystanie samochodów i brak przestojów. Odbiorcy drewna takie rozwiązanie zapewnia rytmiczność dostaw. Są jednak przynajmniej dwa warunki:

Minimalna masa zgromadzona w jednym miejscu nie może być mniejsza niż ok 300m3. Przygotowane drewno przed podpisaniem protokołu odbioru, musi być sprawdzone przez przedstawiciela kupującego.

Drewno zgromadzone jest w jednym miejscu przy dobrej drodze wywozowej.

Fot. Lasy Państwowe

Jak to rozwiązano w Pniewach?
Podjęcie próby wypracowania zasad funkcjonowania składnic przejściowych zapisano w Programie Działań Rozwojowo-Innowacyjnych dla Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

- Przyjęto koncentrację cięć pielęgnacyjnych, wykonywanych w technologii harvester + forwarder. Bez dodatkowych kosztów związanych z podwozem drewna zgromadzono ok. 750m3 papierówki sosnowej i brzozowej, ułożone w sześć stosów.
- Las z którego pozyskiwano drewno położony jest bezpośrednio przy oddanej do użytku w listopadzie 2012r. nowej drodze wywozowej, którą wykonało Nadlesnictwo Pniewy przy współudziale środków finansowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przy drodze o długości 4,06km zlokalizowano wykonane w tej samej co droga technologii, 3 składnice przejściowe (8x30m) i 5 mijanek (6x23m). Jedną ze składnic wykorzystano do zgromadzenia większości drewna.
- Po odbiórce drewna wykonanej przez leśniczego, przedstawiciele Kronopolu sprawdzili zgodność masy.
- Protokołem przekazano całość drewna. Od momentu jego podpisania odpowiedzialność za drewno przeszła na Kronopol.
- Nadleśnictwo wystawiło na całość jedną fakturę.
- Transport drewna odbywa się na podstawie wewnętrznych dokumentów Kronopolu.

Proponowane rozwiązanie ułatwia funkcjonowanie wszystkim stronom. Chociażby z tego powodu jest ono godne przemyślenia i dopracowania.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz