/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Sprzedaż drewna na "nowe inwestycje"

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2013-04-18


Od dzisiaj (18.04.2013r.) do 24. kwietnia można składać w Portalu Leśno-Drzewnym oferty w drugim etapie zakupu drewna z tzw. "puli na nowe inwestycje".

Sprzedaż drewna na "nowe inwestycje" od początku budzi kontrowersjeSprzedaż drewna na "nowe inwestycje" od początku budzi kontrowersjeFot. Drewno.pl

Według terminarza opublikowanego przez Lasy Państwowe, wyniki pierwszego etapu sprzedaży miały zostać ogłoszone w dniu wczorajszym, jednak informacje na ten temat nie ukazały się.

W I etapie (10-16. kwietnia) przedsiębiorcy mogli składać oferty na 70% ilości drewna wynikającej ze wzrostu "zatwierdzonych" mocy produkcyjnych.

Sprzedaż surowca drzewnego w tym trybie od początku budzi kontrowersje. Ogłoszenie przez Lasy Państwowe puli surowca "na nowe inwestycje" dla podmiotów, które zwiększyły moce produkcyjne w zakresie przerobu drewna okrągłego o co najmniej 5 tys. m3, zaskoczyła przedsiębiorców. Według znacznej części z nich, to ścieżka do wyprowadzenia dużych mas surowca w stronę "wybranych" firm, podczas gdy dotychczas działające tartaki nie mogą wykorzystać w pełni swoich mocy produkcyjnych ze względu na brak surowca, Zakłady często pracują na jedną zmianę, kiedy portfel zamówień teoretycznie pozwalałby na uruchomienie drugiej zmiany. Pod pojęciem "wybranych" firm, tartacznicy rozumieją głównie inwestycje realizowane przez zagraniczne koncerny.

Zdaniem leśników, wydzielenie części drewna do osobnej sprzedaży to "ukłon" w stronę firm rozwijających się i realizujących nowe inwestycje.

Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego, które uważa, że stworzenie "puli na nowe inwestycje" jest przejawem ograniczania konkurencji podjął w styczniu br. decyzję o zgłoszeniu Prezesowi Urzędu Konkurencji i Konsumentów stosownego zawiadomienia w tym przedmiocie.

Pomimo teoretycznego braku informacji o wynikach sprzedaży ofertowej drewna, kierowanego do zakładów, które zainwestowały w rozwój produkcji, od około tygodnia na rynku pojawiają się oferty sprzedaży drewna przyznanego firmom w tej procedurze. Taka sytuacja może być dowodem potwierdzającym tezę, że Lasy Państwowe zamiast tworzyć kolejne wydzielone pule drewna, powinny wszelkie nadwyżki surowca kierować do otwartej sprzedaży np. na aukcjach e-drewno.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

RYCHO , ZDZICHO I INNI

aby niektórym wybrancom zyło się lepiej

adam mituniewicz [10]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-18 14:29:49

Zgłoś nadużycie

Tak rządzi Platforma OBYWATELSKA [1]

Z artykułu z Forbesa możemy wreszcie znaleźć potwierdzenie, że Minister Finansów Jacek Rostowski dostrzegł wreszcie kluczową rolę firm sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw, które zatrudniają w gospodarce większość pracowników i tym sposobem zmniejszają poziom bezrobocia w kraju.

Dlatego zdaniem Rady Związku musimy bezwzględnie wskazywać Ministrowi Finansów na problem rugowania w Polsce średnich i małych firm branży tartacznej oraz, by przyspieszyć zainteresowanie problemami naszej branży na środki publiczne ze sprzedaży drewna, które mogą dodatkowo zasilić budżet w znacznej bo wielomiliardowej wysokości.

Natomiast muszą szokować m.in. dane podane przez Rzeczpospolitą za Ministerstwem Gospodarki o przydzielonej dotacji dla zagranicznego koncernu Kronospan na inwestycje w Strzelcach Opolskich. Kronospan za kwotę przyznanej dotacji w wysokości 125,4 mln zł stworzy 201 nowych miejsc pracy, czyli 1 miejsce pracy tworzy za 624 tys. zł. Gołym okiem widzimy, że jest to kuriozum, co więcej nazywane to kuriozum jest inwestycjami polskiej gospodarki.

Podobnie ma otrzymać koncern Swedspan ( IKEA) 632,5 mln zł na stworzenie 252 miejsc pracy, czyli 2,5 mln zł za 1 miejsce pracy i koncern Stora Enso 1192,2 mln zł na stworzenie 154 miejsc pracy, co daje 7,74 mln zł za 1 miejsce pracy.

Adam [390]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-18 14:52:31

Zgłoś nadużycie

i tak i nie

Coś w tym jest co piszesz. Jednak obecna forma organizacyjna LP wyklucza wspomaganie firm z jakiegokolwiek sektora indywidualnie - także małych i średnich przedsiebiorstw. Jasne zasady sprzedaży internetowej są również w porządku. W Niemczech tak już łatwo nie jest. Sprzedaż drewna na nowe inwestycje to jednak dobra inicjatywa. LP to specyficzny twór w naszym kraju - dla ludzi z zewnątrz kojarzony zwykle bajkowo i naiwnie, dla części ludzi z branzy jak państwowy skostniały twór etc..

Wrinks [160]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-18 23:40:34

Zgłoś nadużycie

Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma...

Pomysły na poprawę stanu rzeczy?

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-19 23:39:50

Zgłoś nadużycie

Porzućcie nadzieję

Sytuacja naszego kraju jest ekstremalnie zła i niestety brniemy w jeszcze gorsze bagno wraz z całym eurokołchozem a większość kluczowych decyzji zapada przy biurkach brukselskich urzędników.

Nemo [47]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-20 15:50:07

Zgłoś nadużycie

Skąd się tacy malkontenci lęgną?

Jęczenie jęczenie

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-20 18:29:12

Zgłoś nadużycie

Coś mam przeczucie że ....

benefcjentami sprzedaż na tzw . "Nowe inwestycje" będą firmy beneficjenci dotacji na tworzenie miejsc pracy. Ciekawe że wszyscy mówią o nowych inwestycjach , a dotyczy to firm które w poprzednich dwóch latach zainwestowały w przerób surowca . Pachnie to układem .W takim biznesie nie ma przypadków.

Adam [390]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-21 18:26:44

Zgłoś nadużycie

Rycho ........

Jeżeli w/w firmy dostaną te pieniądze to chodzi o koncentracje kapitału, a nie o miejsca pracy, które są pretekstem. W urzedach pracy jedno stanowisko to 40 tys. Zostawiając ten kapitał w branży i przekierowywując na niewielkie firmy w różnej formie efekt byłby większy, ale to dekoncentracja co z tego by było nic , albo tyle co kot napłakał. Przcież te firmy dostająć te pieniądze będą szykować stanowiska dla rodziny i przyjaciół, nie mówiąc o powrocie części kapitału w różnej formie tam skąd wyszedł. Wynka z tego, że niewielkie firmy w swej masie dokapitalizują potęgi, tak jak podwykonawcy wybudowali autostrady ale tak musi być, aby niektórym żyło się dobrze i jeszcze lepiej.

Antoni [80]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-22 12:48:39

Zgłoś nadużycie

Zawsze źle, na prawde...

Panowie, co wy wygadujecie!

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2013-04-22 18:20:16

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz