/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Producenci biomasy żądają pilnej interwencji rządu na rynku OZE

POLBIO

Autor:
Źródło: POLBIO
Data: 2013-02-21


Producenci biomasy oczekują od rządu podjęcia zdecydowanych działań i podjęcia dialogu w sprawie sytuacji na rynku jaka zaistniała w związku z nadpodażą "zielonych certyfikatów". Według danych Towarowej Giełdy Energii liczba wystawionych i nieumorzonych certyfikatów przekroczyła w styczniu br. 10 TWh, podczas gdy w ubiegłym roku wydanych certyfikatów to niecałe 12,9 TWh.

Schemat działania rynku zielonych certyfikatówSchemat działania rynku zielonych certyfikatów

Polskie Towarzystwo Gospodarcze Bioenergii POLBIO skierowało do Premiera i Rady Ministrów wezwanie do podjęcia natychmiastowych działań w celu przywrócenia warunków działania rynku OZE na jakich Małe i Średnie Przedsiębiorstwa podjęły działalność w tym sektorze.


Szanowny Panie Premierze,
Szanowna Rado Ministrów,

W związku z szybko zbliżającym się terminem bankructwa i upadłości Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz firm rodzinnych w sektorze produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a w szczególności produkcji biomasy na cele energetyczne żądamy podjęcia natychmiastowych działań przywracających warunki umożliwiające realizacje naszych celów biznesowych i gospodarczych. W dniu wczorajszym odbyliśmy spotkanie w Kobierzycach na którym zmuszeni byliśmy do podjęcia zdecydowanych działań w celu ochrony miejsc pracy w naszym sektorze.

POSTULAT:
My producenci biomasy żądamy od Rządu natychmiastowego przywrócenia odbioru przez spółki energetyczne naszych produktów zgodnie z obowiązującymi umowami.

Nie spełnienie postulatu spowoduje:
- Utratę co najmniej 60 tys. miejsc pracy w skali kraju.
- Procesy odszkodowawcze narażające skarb państwa na odszkodowania sięgające setek milionów zł.
- Konieczność zwrotu dotacji z Unii Europejskiej, skierowanej na dofinansowanie produkcji biomasy na cele energetyczne, w wysokości setek milionów zł.
- Brak realizacji przez Polskę zobowiązań wynikających z prawodawstwa Unii Europejskiej w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
- Załamania w sektorze rolnym, leśnym i transportowym, powiązanym z naszym sektorem produkcji.


Jeżeli nasz postulat nie zostanie zrealizowany w ciągu 7 dni zorganizujemy cykl ogólnopolskich protestów, do czasu zmiany bieżącej tragicznej sytuacji w naszej branży.
Przesyłamy również do wiadomości List Otwarty do Wicepremiera i Ministra Gospodarki opisujący w szczegółach kontekst podjętych przez nas działań.

W oczekiwaniu na rozpoczęcie pilnego dialogu w naszej sprawie.

Z poważaniem,

Jan Bocian
Prezes
POLBIO Polskiego Towarzystwa Gospodarczego Bioenergii


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz