/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Spadają ceny surowca drzewnego

Rynek drewna się łamie?

Lasy Państwowe

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2012-10-30


Lasy Państwowe poinformowały o spadku cen sprzedaży surowca drzewnego. Najbliższe miesiące pokażą czy czeka nas załamanie się rynku drzewnego, czy tylko niewielka korekta cen.

Ceny surowca drzewnego uzyskane przez Lasy Państwowe w latach 1995-2012Ceny surowca drzewnego uzyskane przez Lasy Państwowe w latach 1995-2012Fot. Lasy Państwowe

Podczas konferencji prasowej Marcin Polak, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Ekonomicznych poinformował o poziomie cen drewna jakie Lasy Państwowy uzyskały z dotychczas zrealizowanej sprzedaży. Średnia cena sprzedaży drewna do połowy października jest niższa o 2% niż rok temu.

Tendencję spadkową zanotowano praktycznie we wszystkich grupach sortymentowych (od 2-6%) za wyjątkiem drewna tartacznego liściastego, którego średnia cena wzrosła o 6%.

Poprzedni spadek cen zanotowano w 2009r., a wcześniej w latach 2000-2003. Oba te okresy zostały uznane za okresy dekoniunktury na rynku drzewnym.

Czy obecny spadek cen zwiastuje załamanie rynku dowiemy się już wkrótce, w połowie listopada rozpocznie się procedura sprzedaży drewna na rok przyszły. Jej wyniki pokażą jak poważna jest sytuacja na polskim rynku drzewnym.

Mimo specyficznego układu krajowego rynku surowca drzewnego zdominowanego przez PGL Lasy Państwowe, w skali globalnej Polska nie jest wyspą. W ostatnich latach ceny drewna w Polsce dogoniły, a biorąc pod uwagę strukturę jakościowo-sortymentową, przegoniły ceny wielu głównych rynków europejskich. Z tego powodu można oczekiwać, że kolejne zmiany cen surowca będą podążały trendami wyznaczonymi przez rynki europejskie i światowe.

Według indeksu WRQ, ceny drewna tartacznego iglastego w pierwszej połowie 2012r. miały silną tendencję spadkową. Średnio z 20 regionów na świecie, w II kw. br. ceny drewna w porównaniu do kwartału poprzedniego spadły o 3,4%. Istotne spadki zanotowano m.in. w Brazylii, Japonii, Republice Czeskiej, Szwecji, Niemczech i Rosji.

Rynek drewna się łamie? (Zdjęcia: 3)

Ceny surowca drzewnego uzyskane przez Lasy Państwowe w latach 1995-2012Ceny surowca drzewnego uzyskane przez LP w poszczególnych grupach sortymentowych w latach 2009-2012Ceny surowca drzewnego uzyskane przez LP w poszczególnych grupach sortymentowych w 2012

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz