/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Program Polskie Okna i Drzwi solą w oku niemieckich konkurentów

Autor: oprac. dja
Źródło: VFF
Data: 2012-10-08


Niemiecki związek producentów okien - Verband Fenster + Fassade (VFF) skrytykował polski program wspierający działalność eksportową polskich producentów tej branży.

Program Polskie Okna i Drzwi solą w oku niemieckich konkurentówProgram Polskie Okna i Drzwi solą w oku niemieckich konkurentów

VFF skierował do Komisji Europejskiej pismo, w którym domaga się przeprowadzenia dochodzenia w sprawie programu dotacji Branżowego Programu Promocji "POLSKIE OKNA i DRZWI", finansowanego przez polskie Ministerstwa Gospodarki i Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Według niemieckiego związku, polski program promocji branży okiennej narusza artykuł 107. Traktatu Unii Europejskiej, który zakazuje faworyzowania niektórych przedsiębiorstw lub sektorów.

W ramach realizowanego przez specjalnie powołane konsorcjum programu, polscy producenci okien i drzwi otrzymali ponad 6 mln zł na promocję swoich produktów na wybranych rynkach, tj. niemieckim, włoskim, francuskim, czeskim oraz szwedzkim. Plan działania obejmuje m.in.

- organizację konferencji w każdym z krajów objętych BPP przeznaczonych dla przedstawicieli zagranicznych środowisk kupieckich i dziennikarskich związanych z branżą stolarki okiennej i drzwiowej bądź działających na jej rzecz,
- udział w targach branżowych w Paryżu, Mediolanie, Poznaniu, Monachium, Brnie, Norymberdze oraz Sztokholmie,
- produkcję filmu reklamowego nt. branży polskiej stolarki okiennej i drzwiowej, który będzie prezentował osiągnięcia i perspektywy rozwoju branży.


Zdaniem Bernharda Helbinga, prezydenta VFF, pomoc jaką otrzymały polskie firmy jest niezgodna z zasadami wspólnego rynku. - Niemieccy producenci okien i drzwi będą pokrzywdzeni przez dotowany program promocji eksportu polskich produktów, realizowany w trudnym dla wszystkich okresie.

-Takie subsydia eksportowe są zawsze pokrywane przez konkurentów z państw członkowskich Unii, które nie kwalifikują się do ich uzyskania. Ponieważ wzrost sprzedaży okien i drzwi w Unii Europejskiej nie jest oczekiwany, to udziały rynkowe zostaną przesunięte na rzecz beneficjentów dotacji - powiedział Ulrich Tschorn zarządzający niemieckim związkiem. -Ponadto, z punktu widzenia interesu konsumentów, na pierwszym planie powinny być cechy (jakość) produktu, a nie miejsce produkcji.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz