/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Wciąż nie wiadomo jak będą wyglądały zasady sprzedaży drewna w 2013r.

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2012-10-02


20 września w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie Grupy Roboczej Przemysłu Drzewnego z Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych w sprawie zasad sprzedaży surowca drzewnego. Mimo wielomiesięcznych rozmów, wciąż nie jest jasne jak będą one wyglądały.

Fot. Drewno.pl

Przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych przedstawili przedsiębiorcom propozycje zmian w regułach rządzących rynkiem drewna okrągłego.

Główne kierunki zmian obejmują:
- wprowadzenie umów wieloletnich na 70% masy wyliczanej jako średnią z trzyletniej historii współpracy z LP osobno dla drewna grup Wielkowymiarowe iglaste, wielkowymiarowe liściaste, oraz średniowymiarowe i małowymiarowe z pominięciem innych sortymentów (S4, karpina, itp.)
- oferty na zakup drewna (masa, nadleśnictwo) w ramach umów wieloletnich składane będą przez internet, jeśli w danym nadleśnictwie ilość złożonych ofert zakupu przekroczy dostępną masę surowca w tym trybie sprzedaży, wszystkie oferty zostaną zredukowane o równy procent.
- cena drewna z umów na 2013r. ma być oparta ze średniej uzyskanej w II półroczu 2012 na przetargach ograniczonych
- weryfikacja cen ma następować raz w roku
- pozostała masa (30% oferowanego przez LP drewna) będzie sprzedawana dwa razy w roku na elektronicznych aukcjach systemowych. Zwykłe aukcje e-drewno przeznaczone będą dla drewna, które nie znalazło nabywców w powyższym trybie
- wprowadzenie w systemie e-drewno trybu automatycznej licytacji

Na chwilę obecną nie wiadomo czy zasady sprzedaży uwzględnią:
- rabaty dla dużych odbiorców
- skonto dla szybkich płatności (0-14 dni i przedpłaty)
- jawność firm uczestniczących lub wygrywających aukcje
- możliwość licytacji "w dół" (poniżej ceny wywoławczej).

Dziwić może fakt, że pomimo braku uzgodnień nowych zasad przedstawiciele DGLP w wypowiedziach dla prasy informują, że zostały one zakończone. - Rozmowy z przemysłem drzewnym o zmianach zakończyliśmy jeszcze przed wakacjami. Wydaje się, że drzewiarze są zadowoleni z ich kierunku. Chodziło o to, żeby był czas na przygotowanie odpowiednich aplikacji – powiedział Marcin Polak, zastępca dyrektora generalnego LP ds. ekonomicznych, w wywiadzie opublikowanym w połowie września przez "Głos Lasu".

Szczegóły dotyczące spotkania Grupy Roboczej Przemysłu Drzewnego oraz propozycji Lasów Państwowych związanych ze zmianami zasad sprzedaży drewna zawarte są w komunikacie PIGPD - Zobacz tutaj >>>

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz