DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Ekolodzy: Zasoby leśne można wykorzystać dla rozwoju gospodarczego

PAP

Autor: tm
Źródło: PAP
Data: 2005-04-02


Polska ma ogromne i unikatowe w skali UE zasoby leśne, które może wykorzystać dla rozwoju gospodarczego, tworzenia na ich bazie przedsiębiorstw i nowych miejsc pracy.

Warunkiem jest wdrożenie ekologicznego programu rozwoju obszarów leśnych - uważa Konrad Tomaszewski z zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski.

Tomaszewski brał w sobotę udział w konferencji "Zasoby przyrodnicze Polski szansą rozwoju terenów niezurbanizowanych", zorganizowanej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Jak poinformował PAP Tomaszewski, Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski przygotowało program zakładający m.in. rozwój turystyki na terenach wiejskich i zagospodarowanie ugorów. Chce też tworzyć firmy, które będą monitorować stan środowiska naturalnego. Innym punktem programu jest uregulowanie prawne zbierania owoców runa leśnego, które obecnie nie jest uregulowane, i tworzenie małych firm wyspecjalizowanych w zbieraniu np. jagód i grzybów.

Jak powiedział, Stowarzyszenie chce przedstawić swoje propozycje do realizacji nowym władzom po wyborach, zabiera też udział w dyskusji na temat Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013.

Stowarzyszenie nie oszacowało jeszcze środków finansowych potrzebnych do realizacji programu. Według Tomaszewskiego, możemy wykorzystać do tego środki strukturalne UE, a także budżety samorządów.

"Zachowaliśmy unikatową bioróżnorodność lasów, wysoką jakość gleb oraz krajobrazy i różnorodne gatunki zwierząt. Możemy więc teraz rozwijać na tej bazie rolnictwo i infrastrukturę nie popełniając błędów, które popełniły wcześniej kraje Europy Zachodniej" - powiedział Tomaszewski.

Przypomniał, że 28 proc. powierzchni kraju pokryta jest lasami, w których występują liczne gatunki zwierząt i ptaków, m.in. orzeł bielik, bociany, żubry, rysie, bobry i wilki. Ponadto polskie leśnictwo, jako jedyne w UE, utrzymuje się z własnych środków, bez dotacji budżetowych.

Według niego, paradoksalnie w zachowaniu dobrego stanu środowiska pomogły opóźnienia w rozwoju gospodarczym i budowie autostrad oraz mniejsze niż w UE nawożenie gleb.

Stowarzyszenie jest organizacją samorządową, która promuje ideę ekologicznego rozwoju Polski i ochrony środowiska; chce współpracować w tym zakresie ze środowiskiem polityków i naukowców.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz