/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
CHEMIA DO DREWNA

Wyroki sądów potwierdziły decyzje UOKiK w sprawie zmowy na rynku farb i lakierów

UOKiK

Autor: oprac. pks
Źródło: UOKiK
Data: 2012-06-28


26. i 27. czerwca 2012r. zapadły wyroki Sądów dotyczące dwóch decyzji Prezesa UOKiK. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził, że Polifarb Cieszyn-Wrocław oraz właściciele siedmiu marketów zawarli niedozwolone porozumienie. Natomiast Sąd Apelacyjny orzekł, że Castorama oraz ICI przez kilka lat ustalały wspólnie cenę sprzedaży farb i lakierów.

Pierwszy wyrok dotyczy decyzji wydanej w 2006 roku. Urząd stwierdził wówczas, że producent farb - spółka Polifarb Cieszyn-Wrocław oraz właściciele siedmiu sklepów wielkopowierzchniowych oferujących produkty budowlane: Bricomarche, Castorama, Leroy Merlin, Nomi, Obi, Platforma i Praktiker zawarli antykonkurencyjne porozumienie. W zamian za utrzymywanie cen farb i lakierów na ustalonym przez dostawcę poziomie sklepy otrzymywały specjalny rabat od producenta. Wycofanie się z porozumienia oznaczało utratę zniżki i niejednokrotnie wstrzymanie przez Polifarb dostaw produktów. Prezes Urzędu nałożył na uczestników porozumienia w sumie blisko 110 mln zł kary. Przedsiębiorcy odwołali się od decyzji do sądu.

Wczoraj Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję Prezesa UOKiK oddalając odwołania wniesione przez ukaranych przedsiębiorców, obniżył jednak wysokość łącznie nałożonych kar do ponad 29 mln zł. W ogłoszonym wyroku podkreślono, że działanie spółek stanowiło praktykę ograniczającą konkurencję, kary natomiast zostały zmniejszone stosownie do stopnia aktywności i zaangażowania poszczególnych stron niezgodnego z prawem porozumienia. Wyrok nie jest prawomocny, stronom przysługuje możliwość złożenia apelacji w Sądzie Apelacyjnym.

Wyrok Sądu Apelacyjnego z 27. czerwca dotyczy decyzji wydanej w 2008 roku. Prezes UOKiK stwierdził wówczas, że spółki Castorama i ICI zawarły porozumienie ograniczające konkurencję ustalając ceny sprzedaży farb i lakierów i nakazał zaniechanie praktyki. Na wszystkich uczestników porozumienia Urząd nałożył ponad 45 mln zł kary.

Przedsiębiorcy odwołali się od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 27. kwietnia 2011 SOKiK potwierdził, że doszło do niedozwolonego porozumienia, zdecydował jednak o obniżeniu sankcji finansowej dla Castoramy z 36,6 mln zł do 12,2 mln zł.

Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 2011r. potwierdzając, że doszło do zawarcia nielegalnego porozumienia, jednocześnie podtrzymał obniżenie kary dla Castoramy.  Od wyroku Sądu Apelacyjnego przysługuje skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA