/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Będą długoterminowe umowy na surowiec drzewny?

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

Autor: Sławomir Wrochna
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Data: 2012-06-15


13 czerwca w Warszawie odbyło się spotkanie Grupy Roboczej Przemysłu Drzewnego z Lasami Państwowymi, na którym przedstawiono propozycje zmian zasad sprzedaży surowca drzewnego jakie miałyby obowiązywać od 2013r. Zmiany przewidują m.in. powszechne wprowadzenie długoterminowych umów handlowych oraz modyfikację zasad aukcji internetowych e-drewno. Komunikat będący podsumowaniem spotkania wystosowała do swoich członków Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego.

Fot. Drewno.pl

Komunikat nr 9/2012 z dn. 14.06.2012r.

Szanowni Państwo,
Członkowie Izby

Z przyjemnością przekazuję Państwu kolejną bardzo dobrą wiadomość. Otóż złożone nam przez Ministra Środowiska Marcina Korolca deklaracje, dotyczące gruntownej reformy systemu sprzedaży drewna w 2013r., zaczynają być realizowane. Potwierdza to przebieg wczorajszej narady, zwołanej przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, w której wzięli udział przedstawiciele wszystkich organizacji tworzących dotychczasową Grupę Roboczą Przemysłu Drzewnego. Spotkaniu przewodniczył Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Ekonomicznych, Marcin Polak.

Po kolejnych wystąpieniach przedstawicieli organizacji przemysłowych, w których praktycznie jednomyślnie powtarzały się żądania (wielokrotnie formułowane już wcześniej) odrzucenia obecnego systemu jako szkodliwego gospodarczo i zastąpienia go systemem opartym o umowy długookresowe, naczelnik Wydziału Marketingu Andrzej Ballaun przedstawił propozycje przygotowane przez DGLP na 2013r. i lata następne. Oto ich główne punkty:
- Wprowadzony zostanie powszechny system umów długoterminowych, dostępnych wszystkim chętnym odbiorcom przemysłowym, bez względu na ich skalę,
- Umowy zawierane będą na długi okres czasu (może bezterminowo) a corocznie spisywana byłaby na tej podstawie szczegółowa umowa roczna, na 70% ilości drewna wyliczanej jako  średnia roczna wielkość z całości zakupów w okresie poprzedniego 3,5 roku,
- Drewno objęte umową będzie podzielone co najmniej na główne grupy sortymentów,
- Zakłada się, że cena drewna w pierwszych umowach będzie średnią ważoną z cen uzyskanych na ostatnich przetargach zamkniętych na Portalu L-D. W kolejnych okresach uzgadniane będą jej korekty w zależności od sytuacji na rynku,
- 30% puli drewna sprzedawane będzie przez półroczne, systemowe aukcje e-drewno, z propozycjami modyfikacji pozwalających na prowadzenie automatycznej licytacji przez złożenie oferty z limitem ceny i na sprzedaży drewna w pakietach ustalonej wielkości,
- Bieżące nadwyżki drewna będą sprzedawane jak dotąd, przez bieżące przetargi e-drewno,
- W przetargach e-drewno uczestniczyć będą tylko przedsiębiorcy,
- Uczestnicy przetargów będą mogli ujawniać swoje nazwy,
- Wprowadzone będą skonta za szybką płatność i rabaty za wartość zakupów,
- Sprzedaż dla osób fizycznych prowadzona będzie jako detaliczna.

Propozycje te, to dopiero wstępne założenia do zmian. Bardziej szczegółowe informacje będziemy zapewne znali w ciągu kilku dni i sądzę, że będziemy mogli je omówić na naszym Walnym Zgromadzeniu w dn. 22. czerwca, w Rosnówku k/ Poznania. Ocenić je musi też cały przemysł i wypracować swoje spójne stanowisko. Spotkanie z przedstawicielami DGLP, na którym mają prawdopodobnie zapaść końcowe uzgodnienia, zapowiedziane jest na dzień 29 czerwca br. Dopracowanie szczegółów i wdrożenie zmian musi nastąpić jeszcze w tym roku.

Sławomir Wrochna
Prezydent Izby

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

e-drewno tylko dla przedsiębiorców [3]

Jak będzie traktowany przedsiębiorca prowadzący zakład blacharski lub sklep spożywczy?
Ile razy przewidywana jest zmiana obowiązujących zasad sprzedaży w ciągu najbliższych 3 lat?
Kiedy zwiększy sie podaż drewna na rynku związana z możliwościami produkcyjnymi polskich drzewostanów?

Andrzej [23]Odpowiedz na ten komentarz2012-06-15 08:42:39

Zgłoś nadużycie

no

ostatnie pytanie jak najbardziej na miejscu.

Skoro możemy produkować znacznie więcej ponad to co jest dostarczane na rynek - mam na myśłi podaż drewna - to dlaczego tego nie robimy? - ZWIĘSZKENIE ETATU TO JEST WŁAŚCIWY KIERUNEK!!!!

Wrinks [166]Odpowiedz na ten komentarz2012-06-18 13:01:16

Zgłoś nadużycie

tak

ale LP nie chcą zwiększenia etatu powołując się na ograniczenia ustawowe, ale jest też w tym druga prawda: jeśli lasy podjęłyby pozyskanie na poziomie nieco mniejszej np 85% możliwości produkcyjnej drzewostanów na poszczególnych STL to szybko okazałoby się że pojawia się nadpodaż drewna na rynku, spadają ceny, robi się niewygodny dla LP rynek klienta co możeny zobaczyć w cenach papierówek na drugie półrocze.

niepokorny [242]Odpowiedz na ten komentarz2012-06-24 20:52:42

Zgłoś nadużycie

@ niepokorny

Słuszny post, aczkolwiek w dłuższej perspektywie mam wątpliowości czy ceny spadłyby, aż tak dramatycznie. Myślę, że popyt podążyłby za podażą. Na pewno powstałoby wiele inwestycji, których teraz się nie rozważa. Inwestycycji, których Polska nadal tak bardzo potrzebuje. Ruszyłaby branża drzewna, biomasowa, ZUL'e miałyby co robić.

Drugie dno jest również takie, że zwiększenie etatu cięć niezależnie od prognozowanego przez Ciebie spadku cen spowodowałoby gwałtowny wzrost przychodów - wtedy nie możnaby już oszukiwać ministra finansów, że LP to organizacja samofinansująca się i ma duże potrzeby własne etc.etc...należałoby się pieniędzmy po prostu podzielić ze Skarbem Państwa, co oznaczałoby zmianę obecnego status quo.

Wrinks [166]Odpowiedz na ten komentarz2012-06-25 08:17:59

Zgłoś nadużycie

Kryzys zagląda do LP skoro chcą rozmawiać??? [1]

A czy to aby nie za późno??

rj [60]Odpowiedz na ten komentarz2012-06-15 08:52:35

Zgłoś nadużycie

nie podniecajmy się za wcześnie...

zbyt piękne żeby było to możliwe. Obstawiam że 10% tych obietnic wejdzie w życie.

niepokorny [242]Odpowiedz na ten komentarz2012-06-15 20:48:31

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz