/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Eukaliptus Grandis - Nowy produkt w ofercie firmy JAF Polska

JAF Polska

Autor: Paweł Torz
Źródło: JAF Polska
Data: 2012-03-16


Pogarszająca się dostępność i ceny drewna z Azji południowej były decydującym czynnikiem, który zadecydował o wprowadzeniu przez firmę JAF na rynek europejski tarcicy i kantówki z eukaliptusa Red Grandis. O źródłach decyzji i zaletach nowego produktu mówi Paweł Torz, dyrektor rynku JAF Polska.

Plantacje eukaliptusa Red Grandis w UrugwajuPlantacje eukaliptusa Red Grandis w UrugwajuFot. Urufor

Co spowodowało wprowadzenie na rynek europejski drewna z eukaliptuasa?
Jest kilka czynników, które wpłynęły na podjęcie decyzji o wprowadzeniu przez naszą firmę do sprzedaży tarcicy i kantówki z eukaliptusa. Głównym jednak jest ograniczenie dostępności i wzrost cen na drewno meranti, które w ostatnich latach było jednym z głównych surowców wykorzystywanych do produkcji okien w Polsce i Europie. Na spadek dostępności tarcicy meranti, a w konsekwencji wzrost cen miały wpływ dwa główne czynniki. Pierwszy to zła gospodarka w ciągu ostatnich kilkunastu lat zasobami leśnymi w Malezji i Indonezji, które są głównym źródłem drewna meranti. Drugi to tragedia jakim było ostatnie trzęsienie ziemi w Japonii, które spowodowało olbrzymi wzrost zapotrzebowania na sklejki, budowlane i meblarskie w Japonii.

Drewno meranti jest jednym z najtańszych surowców drzewnych w południowej Azji, a tym samym głównym surowcem lokalnym do produkcji sklejek. Drewno eukaliptusa jest porównywalne pod względem właściwości fizycznych do drewna meranti, a jego dostępność i cena zdecydowanie korzystniejsze.

Do czego wykorzystuje się drewna eukaliptusa?
Ma  wszechstronne zastosowanie zarówno w produkcji mebli, okien, drzwi, podłóg, schodów jak również innych elementów wykorzystywanych na zewnątrz np. meble ogrodowe, deski tarasowe czy  elewacje budynków. Szczególnie dobrze nadaje się do różnorodnej obróbki powierzchni.

Jakie są inne zalety oferowanego przez firmę JAF eukaliptusa?
Red Grandis zaliczany jest do subtropikalnych gatunków eukaliptusa. Oferowany jest ze zrównoważonej produkcji certyfikowanej przez FSC. Nasz partner z Urugwaju, ze względu na kontrolowane warunki uprawy na plantacjach może zagwarantować jednorodne właściwości za rozsądną cenę. Całoroczna dyspozycyjność, jak również krótkie czasy dostaw przemawiają za Red Grandis, który przez lata sprawdził się w zachodnioeuropejskim przemyśle drzewnym. Tylko ta genetycznie zmodyfikowana odmiana, wyhodowana w laboratoryjnych warunkach i monitorowana przez cały okres wzrostu, zapewnia stabilne parametry techniczne i odpowiednią odporność na wpływ czynników atmosferycznych.

Fot. Urufor

Właściwości fizyczne drewna Red Grandis (Eucaliptus Grandis)
-  Oznaczenie skrótowe według DIN/EN 13556: EUGR, kraj pochodzenia: Urugwaj
- Dopuszczone do produkcji stolarki okiennej przez VFF - Verband Fenster und Fassadehersteller (Związek Producentów Okien i Elewacji), zalecane przez IFT Rosenheim
-  Gęstość drewna: 550 kg/m3 i więcej
-  Klasa trwałości: drewno twardzielowe II, drewno bielaste III
-  Klejenie/obróbka: dobra podatność na obróbkę maszynową
-  Obróbka powierzchni: bardzo dobra
-  W zasadzie nie stwierdza się insektów, niska zawartość bieli

***
JAF Polska sp. z o.o. jest częścią działającej na rynku europejskim grupy J.u.A.Frischeis. Austriacka firma jest obecna w Polsce od 2004r. kiedy przedstawicielstwo handlowe rozpoczęło sprzedaż oklein naturalnych.

Wraz z rosnącymi obrotami na polskim rynku, w 2008r. założona została spółka JAF Polska, której oferta oprócz oklein obejmuje tarcicę egzotyczną i europejską, kantówkę dla stolarki otworowej oraz sklejki.

Pierwszą inwestycją polskiej spółki było otwarcia siedziby i magazynu w Rokietnicy. W 2010r. w Gorzowie Wielkopolskim otwarta została sortownia oklein.

Aktualnie firma JAF Polska jest w trakcie przenoszenia magazynu i siedziby do nowoczesnego centrum dystrybucyjnego o powierzchni około 4000 m2, położonego w Gądkach pod Poznaniem. Formalne otwarcie nowej siedziby planowane jest na początek kwietnia.

Eukaliptus Grandis - Nowy produkt w ofercie firmy JAF Polska (Zdjęcia: 3)

Plantacje eukaliptusa Red Grandis w UrugwajuDrewno eukaliptusa z plantacji Urufor posiada certyfikat FSC

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz