/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Finowie opracowali metodę otrzymywania butanolu z drewna

EurekaAlert/PAP

Autor:
Źródło: EurekaAlert/PAP
Data: 2011-12-28


Fińscy uczeni opracowali technologię otrzymywania butanolu z drzewnych wiórów. Butanol jest jednym z głównych składników biopaliw, który bez szkody dla silnika umożliwia zwiększenie ich udziału w benzynie – poinformował serwis PAP – Nauka w Polsce. Wyniki zostały opublikowane na łamach EurekAlert.

Metoda otrzymywania butanolu z odpadów drzewnych opracowana przez naukowców z Aalto University w Finlandii polega na wykorzystaniu mikroorganizmów rozkładających hemicelulozy i cukry zawarte w drewnie.Metoda otrzymywania butanolu z odpadów drzewnych opracowana przez naukowców z Aalto University w Finlandii polega na wykorzystaniu mikroorganizmów rozkładających hemicelulozy i cukry zawarte w drewnie.Fot. Mikko Raskinen

Surowcem do wyrobu butanolu, jednego z podstawowych komponentów biopaliw, jest zwykle skrobia i odpady trzciny cukrowej. Naukowcy z Aalto University w Finlandii zastosowali do tego procesu biomasę drzewną pozyskaną z wiórów i trocin. W Finlandii, która ma bardzo rozwinięty przemysł drzewny, jest to jeden z podstawowych surowców odpadowych.

Biomasa drzewna zawiera trzy substancje: celulozę, hemicelulozę i ligninę. Z tych trzech, celuloza i hemiceluloza stanowią źródło pokarmu dla mikroorganizmów, używanych w procesie rozkładu na substancje dogodne do przerobu na biopaliwa. Naukowcy stwierdzili, że po podgrzaniu biomasy z mieszaniną wody, dwutlenku siarki i alkoholu, wszystkie trzy składniki biomasy drzewnej - celuloza, hemiceluloza i lignina zaczynają się wydzielać jako osobne frakcje.

Celulozy można użyć do produkcji papieru, podczas kiedy hemiceluloza wraz z cukrami zawartymi w biomasie może dalej służyć do przetwarzania chemicznego przez mikroorganizmy i stanowić materiał wyjściowy do wytworzenia butanolu. W przeciwieństwie do najczęściej stosowanego przy rozkładzie biomasy procesu Krefta, cukry te nie ulegają bowiem zniszczeniu.

Według norm Unii Europejskiej, wszystkie rodzaje paliwa do 2020 roku, będą musiały zawierać do 10% biopaliw. Zastosowanie butanolu jako biokomponentu do biopaliw powoduje, że bez szkody dla silnika można dodać do 20% biopaliwa do zwykłych paliw, zaś emisja azotu i dwutlenku węgla będzie znacząco niższa niż w przypadku paliwa kopalnego.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz