/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Pracownicy IKEA w Rosji oskarżeni o próbę wyłudzenia łapówki

Autor: oprac. dja
Źródło: The Moscow Times
Data: 2011-12-21


Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oskarżyło zaocznie byłego członka zarządu IKEA o próbę wyłudzenia 360.000 dolarów od przyszłego najemcy pomieszczeń w moskiewskim centrum handlowym MEGA należącym do IKEA.

Centrum Handlowe IKEA MEGACentrum Handlowe IKEA MEGAFot. A.Savin, CC

To kolejny skandal łapówkarski związany z działalnością IKEA w Rosji. Wiosną ubiegłego roku dwóch wysokich menadżerów zostało zwolnionych za tolerowanie wręczania łapówek rosyjskim urzędnikom przez podwykonawców pracujących dla koncernu w Petersburgu. Przekupstwo miało być remedium na przyśpieszenie wydawania decyzji związanych z budową centrum handlowego.

Również problemy związane z realizacją inwestycji w Samarze, Ufie i Khimki łączono z próbą wyłudzenia od IKEA łapówek. Koncern zagroził wtedy wstrzymaniem inwestycji w Rosji.

Jak się okazuje pracujący dla IKEA łapówki nie tylko wręczają, ale również przyjmują.

Według informacji udzielonych przez rosyjską milicję, kierujący spółką IKEA Real Estate Russia, 35-letni obywatel Szwecji oraz dwie inne osoby pracujące dla IKEA zostało oskarżone o próbę wyłudzenia od lokalnego biznesmena.

Łapówka związana była z podpisaniem umowy najmu dwóch pomieszczeń w centrum handlowym MEGA zlokalizowanym na południu Moskwy.

W rozmowach pośredniczył pracownik IKEA, 43-letni obywatel Turcji. W drodze "negocjacji" suma łapówki została obniżona z 360 do 225 tys. USD.

Biznesmen poinformował o próbie wyłudzenia milicję, która zatrzymała Turka podczas przyjmowania pieniędzy. Szwedzki menadżer oraz jeszcze jeden zamieszany w sprawę Turek, pracujący dla IKEA, uniknęli aresztowania ponieważ opuścili wcześniej Rosję. Rosyjskie MSW zwróciło się już o ich ekstardycję.

Rzeczniczka IKEA potwierdziła, że wobec byłych pracowników firmy prowadzone jest dochodzenie. Zgodnie z krótką informacją udzieloną "The Moscow Times", IKEA w pełni współpracuje z organami ścigania, jednak ze względu na trwające śledztwo nie może ujawnić jakichkolwiek informacji.

Oskarżonym grozi do 12 lat więzienia i grzywna w wysokości do 50-krotności wyłudzonej łapówki.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Taka wschodnia tradycja

walta krajowa Rubel , rozliczeniowa USD , to część tradycji

Janek [21]Odpowiedz na ten komentarz2011-12-21 10:45:22

Zgłoś nadużycie

Polska tradycja

W Polsce nie muszą płacić . Dyrektor Europejczyk zabezpieczy surowiec. ( za dziękuję i stworzenie "tysięcy" nowych miejsc pracy (ha,ha))

Adam [406]Odpowiedz na ten komentarz2011-12-21 11:58:45

Zgłoś nadużycie

I wszystko to dla budki z kebabem :-))

rad [6]Odpowiedz na ten komentarz2011-12-22 07:53:12

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA