/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Zakłady Drzewne Dobiegniew: Pracownicy domagają się wzrostu płac

Autor: oprac. dja
Źródło: Radio Zachód
Data: 2011-10-21


Pod hasłem "Dość wyzysku pracowników. Chcemy godnie żyć" odbyła się 20 października 2011 roku pikieta NSZZ Solidarność przeprowadzona przed siedzibą Zakładów Drzewnych Dobiegniew sp. z o.o. Protestujący w ten sposób chcieli zwrócić uwagę na trudną sytuację w jakiej się znajdują.

Pikieta przed Zakładami Drzewnymi DobiegniewPikieta przed Zakładami Drzewnymi DobiegniewFot. NSZZ Solidarność

Zakład w Dobiegniewie zatrudnia ok. 200 pracowników. Średnia płaca brutto wynosi ok. 1500 zł. Od stycznia w firmie toczy się spór zbiorowy na tle płacowym. - Chcemy, żeby zarząd podniósł nam pensje o tyle, o ile wzrosła płaca minimalna, tj. około 80 złotych. Prowadziliśmy wszystkie procedury. Rozmowy z zarządem trwają od stycznia. Jesteśmy w sporze zbiorowym, a mediacje zakończyły się w październiku - powiedział Radiu Zachód Bernard Szyrwiński, przewodniczący zakładowej "Solidarności". - Pracownicy boją się o swoje stanowiska pracy - mówił Szyrwiński.

Do pikietujących pracowników dołączyli także związkowcy z gorzowskiej "Solidarności". - Sytuacja dla nas jest karygodna - powiedział przewodniczący gorzowskiej "Solidarności", Jarosław Porwich. - Jeszcze kilka lat temu zakład generował zyski, pojawiała się możliwość wzrostu wynagrodzeń pracowników, dziś balansujących na granicy płacy minimalnej. Od dwóch lat firma wykazuje straty i tym uzasadnia brak możliwości podwyżek dla pracowników, którzy świadczą bardzo ciężką pracę - mówił dalej. Według informacji udzielonych przez pracowników, dwa lata temu ze spółki wyprowadzono sprzedaż i zakupy, obecnie ZDD prowadzą "działalność usługową" dla niemieckiej spółki Holzindustrie Fürst zu Fürstenberg GmbH & Co. KG i to tam wykazywane są zyski.

Do manifestujących wyszedł kierownik zakładu, Jarosław Zieliński, który przeczytał list zawierający stanowisko zarządu spółki (funkcję te pełni jednoosobowo Dirk Büsing, będący jednocześnie członkiem zarządu spółek powiązanych: Holzindustrie Dobiegniew Management sp. z o.o. oraz Holzindustrie Fürst zu Fürstenberg GmbH & Co. KG). - Zarząd ZDD jest w pełni świadomy sytuacji panującej w spółce (...). Bardzo zła sytuacja finansowa spółki jest znana związkom zawodowym od dłuższego czasu. Pomimo to, zarząd wprowadził podwyżki w postaci półrocznej premii, wypłaconej po raz pierwszy 30 czerwca, jednak związki zawodowe nadal wysuwają nierealne żądania płacowe. Zarząd spółki kategorycznie sprzeciwia się przedstawianiu przez związki zawodowe, nieprawdziwych informacji o działaniach pracodawcy, zwłaszcza o tym, że wypłaca należne wynagrodzenie poniżej zagwarantowanej przepisami minimalnej płacy. Takie działania nigdy nie miały miejsca, co potwierdziła kontrola Państwowej Inspekcji Pracy we wrześniu 2011r. W celu szczegółowego wyjaśnienia aktualnej sytuacji spółki, zarząd jest gotowy i otwarty na spotkanie i rozmowę ze związkami zawodowymi.

24 i 25 października w Zakładzie Drzewnym w Dobiegniewie przeprowadzone zostanie referendum, w którym pracownicy wypowiedzą się na temat ewentualnego strajku.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

ROZUMIEM I PROPONUJĘ... [1]

ROZUMIEM TRUDNĄ SYTUACJĘ PRACOWNIKÓW, BO TAKIE WYNAGRODZENIE JEST NIEWYSTARCZJĄCE NAWET DLA WEGETACJI, ALE TEŻ PROPONUJĘ, ŻEBY WZIĄĆ SPRAWY W SWOJE RĘCE (CZŁONKOWIE SOLIDARNOŚCI POWINNI ZNAĆ TO HASŁO). SKRZYKNĄĆ SIĘ W KILU I ZAŁOŻYĆ TARTAK- WTEDY POWINNO DZIAĆ SIĘ WAM LEPIEJ, WTEDY TEŻ BĘDZIECIE MOGLI ZATRUDNIĆ LUDZI I DAĆ IM GODZIWĄ PENSJĘ...

MYLĘ SIĘ ? [1]Odpowiedz na ten komentarz2011-10-21 06:15:00

Zgłoś nadużycie

odpowiedź

Niestety jest to błędne rozumowanie. Przemysł drzewny został "sprzedany " tak jak PGR 20 lat temu. Nie jesteśmy konkurencyjni w stosunku do kolegów z "zachodu " europy. Ani rząd ani UE ani Urząd Ochrony Koncernów i Karteli nic nie zrobi .W całej globalizcji jest poważny błąd . Pogarda dla lokalnych biznesów . 90 % lokalnych firm jest traktowanych gorzej niż 10 % globalnych. To tak jakby Estonia miała konkurować z Chinami w produkcji czegokolwiek. W czasie kryzysu globalne firmy będą dożynać watachę jak powiedział pewien globalny polityk.

Adam [389]Odpowiedz na ten komentarz2011-10-21 11:30:58

Zgłoś nadużycie

1500 zł brutto ?

Nie wiem czym się ten zakład zajmuje ale 1500 zł brutto to chyba troszkę za mało na dzisiejsze czasy i jak nie cierpię komuny i związków które w zasadzie nic nie robią tylko biorą kasę i walczą o poprawę dla budżetówki to w tym wypadku się z nimi zgadzam.Druga sprawa jak zaznaczył poprzednik to sytuacja gospodarcza i problemy wielu firm.Prawdopodobnie się stanie nie długo że oni stracą pracę bo jak firma nie ma pieniędzy to w tej branży o ile działa legalnie ich już mieć nie będzie. Nadchodzą ciężkie czasy dla branży drzewnej.

Adam [100]Odpowiedz na ten komentarz2011-10-21 10:00:12

Zgłoś nadużycie

brak szcunku dla pracy w drewnie

wysokość wynagrodzenia za pracę to miernik wartości człowieka.
Płaca brutto 1500zł-to kompletny brak szcunku dla zawodu tartacznika.
Przykra sprawa to to ,że przysłowiowy gwóżdż do trumny wbija nam
nasz kontrachent - lasy państwowe( chociaż chyba już niepaństwowe,gdyż maksymalny zysk jaki osiągają ze sprzedaży drewna nie ma logicznego uzasadnienia przesłania inne ważne sprawy - ludzkie. )

grazyna [4]Odpowiedz na ten komentarz2011-12-06 07:25:02

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz