/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Pellet z Brazylii trafi do Europy

Suzano

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Suzano
Data: 2011-10-17


Suzano Energia Renovavel, spółka zależna utworzona w ubiegłym roku przez brazylijską firmę papierniczą Suzano Papel e Celulose SA, chce zainwestować ok. 534 mln USD w nowe plantacje drzew i zakłady produkcji pellets. Inwestycje są odpowiedzią na rosnący popyt na biopaliw w Europie.

Plantacja eukaliptusów koncernu Suzana z przeznaczeniem na surowiec dla celulozowniPlantacja eukaliptusów koncernu Suzana z przeznaczeniem na surowiec dla celulozowniFot. Suzano Papel e Celulose

Wśród zaplanowanych inwestycji znajdują się dwie fabryki pellet o łącznej zdolności produkcyjnej rzędu 2 mln ton rocznie. Rozpoczęcie produkcji planowane jest w 2014r.

Wzrost popytu ze strony Unii Europejskiej związany jest z koniecznością wywiązania się przez poszczególne państwa członkowskie z dyrektywy zakładającej, że do 2020r. 20% energii produkowanej w krajach członkowskich UE pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych. Według niektórych analiz europejski rynek pellet wzrośnie w tym czasie z obecnych 9 mln do 100 mln ton.

W połowie 2010r. firma Suzano poinformowała, ze w ciągu 10 lat planuje zainwestować ok. 800 mln USD w pięć zakładów produkcji pellet i plantacje drzew na cele energetyczne. Trzy z obiektów mają powstać do 2014r., kolejne w 2018 i 2019r.

Suzano ma prawie cztery dekady doświadczeń w zakresie gospodarki leśnej. W ostatnich latach z sukcesem prowadzi inwestycje w plantacje eukaliptusa z przeznaczeniem na cele energetyczne. Gatunki uprawiane w tym cel charakteryzują się wysokim udziałem ligniny w  drewnie, gęstszym posadzeniem drzew na hektar oraz skróconym cyklem uprawy który trwa dwa - trzy lata. Dzięki tym cechom uprawy plantacyjne mają wysoką wydajność i niskie koszty.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Pelet z Brazylii ,ile będzie kosztował ?

Zapotrzebowanie rośnie a ceny też,trudno sobie wyobrazić aby koszt transportu z takiej odległości mógł być opłacalny i akceptowalny przez rynek.

Adam [101]Odpowiedz na ten komentarz2011-10-25 10:08:54

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA