/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Trudna sytuacja w branży podłogowej

Autor: Joanna Jastrzębska
Źródło: Decowood
Data: 2011-08-16


Pierwsze półrocze b.r. przyniosło branży producentów podłóg drewnianych wiele niekorzystnych zmian, które odbiją się na kieszeniach konsumentów. Wzrost VATu, rosnące koszty transportu, a nade wszystko szybujące w górę ceny surowca drzewnego zwiększą koszty wyposażenia wnętrza. Jednak ożywienie na rynku budowlanym może zaowocować lepszą koniunkturą.

Producenci podłóg drewnianych borykają się z problemem rosnących cen surowca od II połowy 2010 roku. W przypadku niektórych gatunków drzew, ceny za metr sześcienny wzrosły nawet o 100%. Ceny dębu, jednego z najpopularniejszych obecnie gatunków, wzrosły o około 10%. Na sytuację wpłynęło przede wszystkim zwiększenie zainteresowania drewnem w branży energetycznej. Wprowadzenie regulacji umożliwiających pozyskiwanie dopłat dla elektrowni za produkcję ekologicznej energii z biomasy doprowadziło do zwiększenia zapotrzebowania na surowiec drzewny w tym segmencie. Monopol Lasów Państwowych na produkcję drewna, ograniczone zasoby oraz aukcyjny system sprzedaży internetowej surowca zawęziły możliwości dostępu do surowca małym, lokalnym producentom deski podłogowej. Z kolei rosnąca wartość Euro oraz półproduktów przyczyniła się do zwiększenia cen materiałów chemicznych wykorzystywanych przy produkcji podłóg. Dla niektórych przedsiębiorstw może to oznaczać produkcję na granicy rentowności.

Choć podwyżki cen podłóg drewnianych są nieuniknione, nie będą one zmieniać się w zastraszającym tempie. A to przez wzgląd na rosnącą konkurencję. Coraz większa dostępność najnowszych technologii, lepsza infrastruktura oraz środki unijne sprawiają, że na polskim rynku pojawiają się nowi krajowi producenci. Wpływ na wysokość marży mają również ceny dyktowane przez hipermarkety budowlane, skutecznie zabiegające o klienta oferując deski podłogowe po niskich stawkach.  Klienci detaliczni poszukują niskich cen podłóg coraz częściej także w Internecie. Jest to szansa dla detalistów na pozyskiwanie klientów nowymi kanałami. Stąd nie dziwi fakt, że producentom o zasięgu ogólnopolskim udaje się pozyskiwać nowych partnerów handlowych. Jak podaje Decowood liczba dystrybutorów marki zwiększyła się w pierwszym półroczu 2011 o 17% w stosunku do roku ubiegłego.

Dobrym sygnałem dla producentów podłóg jest ożywienie na rynku budowlanym, zwiastującym zwiększenie zapotrzebowania na asortyment w perspektywie najbliższych miesięcy. Według danych GUS w pierwszym kwartale b.r. deweloperzy rozpoczęli budowę 14 502 mieszkań w budynkach wielorodzinnych, a zatem o 10,4% więcej w stosunku do roku ubiegłego. Liczba inwestycji indywidualnych z kolei wzrosła aż o 16,6% w liczbie 16 450 domów. Dobra koniunktura w sektorze budowlanym już przekłada się na wzrosty w branży podłogowej. Firma Decowood, specjalizująca się w produkcji podłóg dębowych odnotowała aż 19% wzrost sprzedaży w pierwszym półroczu b.r. w stosunku do statystyk z roku poprzedniego.

Niestety zwiększenie zapotrzebowania na materiały wykończenia wnętrz nie będzie szło w parze z większym potencjałem nabywczym klienta końcowego. Utrzymujące się nadal wysokie ceny nieruchomości i kredytów prowadzą do redukcji kosztów asygnowanych na materiały wykończeniowe. Priorytetem dla kupującego staje się cena, często przeważając nad jakością wybieranych materiałów. Jest to również powód dla którego do łask wróciły rodzime, tańsze gatunki drewna, po boomie na egzotyczne drewno podłogowe. Wszystko wskazuje na to, że taki trend będzie się utrzymywał.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Trudna sytuacja branży podłogowej

Powyższy artykuł opisuje tylko część sytuacji na rynku podłóg drewnianych.Główną przyczyną trudnej sytuacji jest konkurencja w postaci podłóg laminowanych które są często kupowane bo są tanie,następnym i jednym z ważniejszych jest brak na etapie planowania budowy desek podłogowych i wylewanie wylewek gdzie można zastosować tylko parkiety lub panele ze względu na wysokości.Deski podłogowe w markietach nie wpływają w znaczącym stopniu na ceny rynkowe ponieważ należą do najgorszych jakościowo a klient stosując takie deski w domu czy mieszkaniu nigdy się na nie więcej nie zdecyduje,lub nie zdecyduje się na deski podłogowe w ogóle co psuje rynek.To samo dotyczy innych wyrobów z drewna .
Cały rynek desek podłogowych w Polsce jest bardzo zróżnicowany jeżeli chodzi o jakość surowca,suszenie,obróbkę,sortowanie a to jest również problemem ponieważ klient nie ma dostępu do wszystkich możliwości a wybierając pierwsze lepsze często robi błąd.
Wiadomo że każdy chce zapłacić jak najmniej,to też wpływa negatywnie na ilość poprzez zakup tanich czyli złych wyrobów.Zły wyrób to najgorsze z możliwych i gdyż na początku się wydaje że wybór był prawidłowy a jak wiadomo mało kto wie co musi z sobą nieść deska podłogowa.
Jeszcze jeden ważny punkt to mała świadomość wielu firm montażowych.Firma montażowa w większości decyduje co u kogo będzie położone bo ma bezpośredni styk z inwestorem indywidualnym lub developerem.
Jest wiele do zrobienia w tej branży a to jest pozytywne bo spowoduje że tylko jakościowo dobre wyroby znajdą się na półkach a wtedy się to może przełożyć na zwiększenie zastosowania desek podłogowych.

Adam [100]Odpowiedz na ten komentarz2011-08-18 12:52:35

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz