/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Po huraganie brakuje drewna na więźby dachowe

Autor: oprac. dja
Źródło: IAR
Data: 2011-07-20


Na terenach przez które przeszły w ubiegłym tygodniu huraganowe wiatry brakuje drewna do odbudowy domów - informuje agencja prasowa IAR.

Fot. Drewno.pl

Huraganowe wiatry siały największe spustoszenie na trenie województw mazowieckiego i łódzkiego. Najbardziej ucierpiały gminy: Białaczów, Żarnów, Paradyż i część gminy Opoczno.

Lokalne tartaki odmawiają klientom przyjęcia ich zamówień na więźbę dachową ze względu na brak dostępu do surowca. Właścicielom wielu tartaków skończyły się zapasy drewna i nie mają gdzie go zamówić. "Przychodzi do mnie dużo ludzi i chcą, żeby uciąć im desek, czy krokwi na dach, ale nie mam gdzie kupić drewna" - mówi właściciel tartaku w Białaczowie Władysław Kowalski. Dodaje, że chętnie zwiększyłby produkcję i zatrudnił okolicznych mieszkańców: "Ja bym zatrudnił ludzi i rozkręcił ten tartak na trzy zmiany, dzień i noc. Ale co będę ciął, powietrze?" - pyta przedsiębiorca.

Kłopot mają także dekarze, którzy mają pełne szuflady zamówień. Chętnie by je zrealizowali, ale także nie mają jak ich wykonać. "Jest ciężko z drzewem. Objechałem cztery tartaki i nigdzie nie ma. A telefony się urywają, bo każdy chce dach na już"- mówi właściciel firmy dekarskiej Marcin Kucharczyk. Lokalni przedsiębiorcy przewidują, że lada moment zamówień będzie jeszcze więcej. Spodziewają się, że poszkodowani dostaną pieniądze z rządowych zapomóg i odszkodowań.

Według szacunków wichury uszkodziły ok. 1,5 tys. budynków. Do 19 lipca tylko do jednego ubezpieczyciela - Warty zgłoszono 287 szkód spowodowanych huraganem. Zgłaszane szkody dotyczyły przede wszystkim polis mieszkaniowych oraz obowiązkowego ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych. Większość szkód to typowe szkody huraganowe - zerwanie dachów lub wypchnięcie ścian szczytowych budynku oraz zalania. Mało jest szkód pożarowych powstałych na skutek uderzenia pioruna.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Jeżeli dla „tartaku” problemem jest surowiec na początku drugiego ... [1]

półrocza to gdzie byliście jak były licytacje??

Marcin [40]Odpowiedz na ten komentarz2011-07-20 08:55:50

Zgłoś nadużycie

doświadczenie z pierwszego półrocza

Byli mądrzy i nie przebijali cen. a drewno pojechało do Niemiec albo do elektrociepłowni.

rj [58]Odpowiedz na ten komentarz2011-07-20 15:44:13

Zgłoś nadużycie

Pracuje w tartaku w Niemczech i mamy problem znalezc wolne miejce na ... [1]

przechowywanie drzewa. Nigdy nie braklo nam surowca poza modrzewiem. Cala Polska, ale najmadrzejsi w calej Europie.

Agnieszka [1]Odpowiedz na ten komentarz2011-07-20 12:11:17

Zgłoś nadużycie

pracownik tartaku

Witam. A nie potrzebujecie czasem pracowników? Mam 5 lat praktyki jako operator traka szeroko taśmowego. Proszę o kontakt na maila. damianrzeplino@interia.pl

trakowy [14]Odpowiedz na ten komentarz2011-07-21 19:45:11

Zgłoś nadużycie

Brak surowca i drewna to bardzo ciekawe zjawisko

Pracuję w branży drzewnej od wielu lat w Polsce i za granicą ale coś takiego by mi nie przyszło do głowy. W obu województwach brakuje 15 000 m3 drewna tartacznego bo nie ma surowca ? Moim zdaniem tartaki po podwyżkach cen na drewno w aukcjach po prostu go nie kupiły dlatego go niema.Drewna jest pełno i wielu się prosi aby go kto kupił.problemem jest szara strefa w naszej branży,jest ogromna oraz brak aktualizacji myśli u producentów tego drewna.Zresztą nie trudno przewidzieć los polskiej branży tartacznej w tym wydaniu w jakim jest dzisiaj.

Adam [100]Odpowiedz na ten komentarz2011-07-20 15:32:03

Zgłoś nadużycie

drewna do bólu

drewno jest tylko najwygodniej jest płakać ze go niema 10 km od tartaku ja woże drewno po 500 km i jakoś zyje jak chcesz to zawale cie drewnem ile bedziesz chciał

wojtek kasinka poldrew [1]Odpowiedz na ten komentarz2011-07-21 12:27:53

Zgłoś nadużycie

Oczywiście że drewna jest całkiem sporo

To lasy stwarzają taką psychozę , że jest mało. Wiadomo w jakim celu.....
I niestety dla nas skutecznie to robią .
A niektórzy niestety podnoszą ceny na PLD toż to jest całkowity absurd. Inaczej na edrewno ... wiadomo.
Co do przyszłości polskiego drobnego tartacznictwa .....to widze to w czarnych barwach bardzo wyraźnie.
Ceny drewna polskiego zrównały się z zachodnim , a technologie obróbki są diametralnie różne . czyt. 40 lat jesteśmy za nimi :(

ze stazem 12 letnim [29]Odpowiedz na ten komentarz2011-07-22 09:21:35

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz