/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Parkiet: Drewno mocno drożeje

Autor:
Źródło: Parkiet, PAP
Data: 2011-07-13


Ceny drewna w Polsce są znacznie wyższe niż w innych krajach Europy - alarmują firmy drzewne. Rośnie zapotrzebowanie na surowiec w branży energetycznej - informuje "Parkiet"

Ceny drewna na otwartych przetargach są dużo wyższe jak w innych krajach EuropyCeny drewna na otwartych przetargach są dużo wyższe jak w innych krajach EuropyFot. PIGPD

Lasy Państwowe zakończyły już tegoroczną sprzedaż drewna. Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego porównała ceny surowca sprzedawanego w systemie otwartym wszystkim chętnym na portalu e-drewno do cen w innych krajach.

- Ceny drewna w przetargach otwartych mają niewiele wspólnego z wartością surowca. Nawet po ich uśrednieniu z niższymi cenami w przetargach zamkniętych drewno w Polsce kosztuje ok. 29% drożej niż gdzie indziej w Europie
- alarmuje Bogdan Czemko z Izby.

Rosnące ceny surowca spędzają sen z powiek giełdowym spółkom z branży drzewnej. - Możemy podnosić ceny tylko w takim zakresie, w jakim są one akceptowane przez klientów. Dlatego rosnące ceny drewna uda nam się zamortyzować dopiero w dłuższym terminie - uważa Daniel Mzyk, prezes Paged Meble.

Analitycy i prezesi spółek podkreślają, że ceny drewna napędzane są przez rosnące zainteresowanie tym surowcem ze strony firm energetycznych. - Coraz więcej energii powstaje przy wykorzystaniu biomasy - zauważa Mzyk.

Niewykluczone, że od przyszłego roku Lasy zmienią zasady sprzedaży drewna - przetarg zamknięty mógłby odbywać się tylko raz w roku. - Takie rozwiązanie zwiększyłoby stabilność funkcjonowania firm - wyjaśnia Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz