/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Transport drewna ze wschodu przykrywką dla przemytu papierosów

Autor: oprac. dja
Źródło: Izba Celna, Policja
Data: 2011-05-17


W ostatnich tygodniach Służba Celna i Policja odkryły w ładunkach drewna przywożonego zza wschodniej granicy przemycane papierosy.

Pomysłowe schowki na przemycane papierosy wewnątrz wydrążonych kłódPomysłowe schowki na przemycane papierosy wewnątrz wydrążonych kłódFot. KPP Staszów

15 maja podczas rozładunku wagonów z drewnem na stacji kolejowej w Staszowie pracownicy znaleźli podejrzane tekturowe pudełka. Przybyli na miejsce policjanci w ich wnętrzu ujawnili papierosy bez polskich znaków akcyzy. Mundurowi wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej przeprowadzili szczegółowe oględziny wagonów oraz przewożonego drewna. Przy czynnościach użyto wyszkolonego psa oraz specjalistycznego sprzętu. Okazało się, że papierosy znajdowały się nie tylko w kartonach, ale także w wydrążonych kłodach. Łącznie zabezpieczono blisko 15 tysięcy paczek papierosów. Jak ustalono wagony z drewnem przyjechały do Polski z Ukrainy. Obecnie Policja ustala, kto był nadawcą, a kto miał być odbiorcą przemycanego towaru.

Podobny przypadek miał miejsce na poczatku kwietnia, kiedy Straż Graniczna odkryła 6 tys. paczek papierosów, które ktoś ukrył w folii w wagonie towarowym przewożącym kłody drewna brzozowego.

- Pociąg jechał z Brześcia do Małaszewicz. Nikt nie przyznał się do próby przemytu. Wartość papierosów wynosi 48 tys. złotych – informuje Marzena Siemieniuk, rzecznik prasowy bialskiej Izby Celnej.

Pellet też się nadaje...
Na początku maja Izba Celna w Białej Podlaskiej poinformowała o zatrzymaniu największego kolejowego przemytu papierosów.

Rekordowy ładunek, ponad ćwierć miliona paczek papierosów, zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej  na granicy z Białorusią. Nielegalny towar ukryty był w workach, tzw. big-bagach, z materiałem pelletem, jadącym z Rosji na Słowację. Służba Celna szacuje wartość papierosów na blisko 2,2 mln złotych.

W trakcie długiego weekendu na początku maja do odprawy celnej w Kowalewie zgłoszone zostało 36 ton pelletu – materiału opałowego ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Ładunek jechał z Rosji na Słowację. Do Kowalewa dotarł koleją, a tu miał być przeładowany do samochodów ciężarowych. Podczas przeładunku funkcjonariuszy zastanowił niejednorodny, nieco kanciasty kształt big-bagów. Zważywszy na fakt, że pellet miał kształt granulek celnicy nabrali podejrzeń co do faktycznej zawartości worków. Już po otwarciu pierwszego worka okazało się, że ukryte są w nim papierosy. Wewnątrz wielkich, kilkusetkilogramowych big-bagów z materiałem opałowym znajdowały się mniejsze worki, a w nich kartony z papierosami. W każdym worku funkcjonariusze znaleźli ponad 6 tys. paczek papierosów z rosyjskimi znakami akcyzy. Z 44 big-bagów wydobyli w sumie 270 tys. paczek (5,4 mln szt. papierosów). Rozładunek towaru trwał kilkanaście godzin. Każdy big-bag ważył ok. 750 kg, a zatem do wyładunku należało użyć specjalnych podnośników. Na razie nie wiadomo, czy papierosy miały trafić na Słowację, czy przemytnicy planowali rozładunek kontrabandy w Polsce.

Transport drewna ze wschodu przykrywką dla przemytu papierosów (Zdjęcia: 3)

Pomysłowe schowki na przemycane papierosy wewnątrz wydrążonych kłódPaczki z papierosami ukryte w wagonach z drewnemSłużba Celna sprawdza big-bagi z pelletem wewnątrz których ukryto przemycane papierosy.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz