/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Greenpeace uważa, że FSC musi się bardziej postarać

NEPCon

Autor:
Źródło: NEPCon
Data: 2011-05-05


W czerwcu bieżącego roku odbędzie się Walne Zgromadzenie FSC. W związku z tym wydarzeniem kilka tygodni temu Greenpeace opublikowało zaktualizowaną wersję raportu na temat działalności FSC, zatytułowanego "Holding the Line with FSC".

Fot. Greenpeace

Poprzednia wersja raportu, wydana w 2008 roku, wskazała kilka istotnych niedociągnięć w systemie FSC, które stały się przedmiotem dyskusji podczas ostatniego Walnego Zgromadzenia. Zgodnie z raportem Greenpeace, od tamtego czasu FSC wprowadziło kilka pozytywnych zmian w przepisach i strategii działalności, jednak fundamentalny problem wdrażania przepisów w praktyce w wielu przypadkach nadal stanowi słabą stronę systemu. Dotyczy to w szczególności sprawy Nienaruszonych Obszarów Leśnych (Intact Forest Landscapes), kwalifikowanych przez FSC jako posiadające wysoką wartość przyrodniczą. W praktyce propagowanie certyfikacji FSC i ochrona tych wartości okazują się niezwykle trudne w miejscach takich jak Kotlina Konga, gdzie niezwykłe bogactwo dzikiej przyrody i obecność rdzennej ludności współistnieją z wysokim poziomem korupcji i minimalnym zaangażowaniem społecznym.

"Drewno Kontrolowane jest niekontrolowane"
Krytyczne uwagi Greenpeace dotyczą także między innymi systemu Drewna Kontrolowanego. W myśl raportu, pomimo wprowadzenia wielu nowych, nie całkiem jasnych zaleceń, procedury oceny ryzyka i zapewniania przejrzystości wciąż budzą wątpliwości. Ponadto, zdaniem Greenpeace, FSC nie podejmuje dostatecznie zdecydowanych kroków w celu ochrony swoich znaków towarowych przed nieuczciwym wykorzystywaniem.

Na zakończenie raportu pojawia się ostrzeżenie, że jeśli w ciągu najbliższego roku FSC nie zlikwiduje swoich słabych punktów może stracić dotychczasowe zaufanie społeczne i poparcie organizacji pozarządowych takich jak Greenpeace.

Krytyczny moment
Zdaniem Petera Feilberga, Dyrektora Generalnego NEPConu, jest to krytyczny moment dla FSC. Choć niektóre uwagi Greenpeace pozostają dyskusyjne, nie ma wątpliwości, że wiele kwestii poruszonych w raporcie pilnie wymaga rozwiązania. Jednak nowe, sprawniejsze przepisy i znaczna ilość środków zabezpieczonych w ostatnich latach przez FSC pozwalają oczekiwać, że problemy te zostaną rozwiązane szybko i skutecznie.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz