/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Kolejny protest przewoźników drewna w Świeciu

PAP

Autor: oprac. pks
Źródło: PAP
Data: 2011-04-19


Przez trzy godziny kilkadziesiąt ciężarówek do transportu drewna jeździło 19 kwietnia ul. Bydgoską w Świeciu, przy której znajduje się główny wjazd i parking zakładów papierniczych należących do międzynarodowego koncernu Mondi. Samochody poruszały się w obu kierunkach z minimalną prędkością, blokując tym samym dojazd do zakładów.

Prawidłowo załadowane ciężarówki oznaczają wzrost bezpieczeństwa przewozu drewnaPrawidłowo załadowane ciężarówki oznaczają wzrost bezpieczeństwa przewozu drewnaFot. OZPTD

"Chodzi nam o zmniejszenie masy ładunków tak, abyśmy mieścili się w wymaganych przepisami 40 tonach masy całkowitej, jak to reguluje ustawa o transporcie drogowym. Oznacza to również konieczność podniesienia stawek za przewóz, bo w obecnych taryfach oferowanych przez Mondi, koszt samego paliwa stanowi od 40 do nawet 80%, co świadczy o tym, że wożenie za takie pieniądze nie może być opłacalne" - powiedział PAP Andrzej Kuszilek, przewodniczący kujawsko-pomorskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego, organizacji koordynującej protest.

Przewoźnicy oczekują, że stawki za przewóz metra sześciennego drewna powinny gwarantować im przynajmniej 10% zysku. Aby osiągnąć ten pułap, odbiorcy musieliby płacić prawie dwa razy więcej niż dotąd.

Niskie stawki oznaczają, że obecnie utrzymanie rentowności możliwe jest głównie dzięki ładowaniu samochodów ponad dopuszczone przepisami 40 ton masy całkowitej. Uczestnicy wtorkowego protestu, którzy dotychczas świadczyli usługi na rzecz Mondi, utrzymywali, że ich pojazdy zwykle woziły od 6 do 10 ton więcej niż pozwalają przepisy.

Ładunek ponad normę to nie tylko szybsze zużycie auta, ale i zagrożenie dla innych użytkowników dróg, oraz groźba kary podczas kontroli Inspekcji Transportu Drogowego. Jednorazowy mandat za przeładowanie ciężarówki może wynieść ponad 20 tys. zł.

Według transportowców, od początku kwietnia większość firm świadczących usługi dla Mondi Świecie przerwało pracę w regionie kujawsko-pomorskim. Do zakładów dociera transportem drogowym ledwie kilka dostaw dziennie.

Przedstawiciele Mondi Świecie odmówili we wtorek komentarzy na temat sytuacji wywołanej akcją protestacyjną.

Według działaczy OZPTD, od kilku tygodni protestują także w innych województwach przewoźnicy świadczący usługi m.in. dla zakładów I.P. Kwidzyn, Kronospan Szczecinek oraz Pfleiderer Grajewo, Homanit Karlino oraz przewoźnicy dłużycy dostarczający ją do tartaków Seeger Dach i Poltarex.

Duże zakłady przemysłowe, które opierają produkcję na surowym drewnie, zużywają po kilka milionów metrów sześciennych tego surowca rocznie.

Drewno do największych firm trafia również transportem kolejowym, dlatego mimo bojkotu przewoźników drogowych koncerny utrzymują produkcję.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz