/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Złodzieje skradli trzy dęby z Puszczy Białowieskiej

Lasy Państwowe

Autor: Jarosław Krawczyk
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2011-02-28


Łupem złodziei padły trzy stare dęby rosnące na terenie Leśnictwa Przychody, wchodzącego w skład białowieskiego Nadleśnictwa Browsk. Zabrali oni najcenniejsze, odziomkowe (dolne) części pni. Pozostałe po nielegalnej wycince pniaki i korony drzew zauważył leśniczy wykonujący rutynowy obchód powierzonego mu lasu. Natychmiast zawiadomił Straż Leśną oraz policjantów z posterunku w Narewce.

Złodzieje zabrali tylko najcenniejsze odziomkiZłodzieje zabrali tylko najcenniejsze odziomkiFot. Lasy Państwowe

Zbadane przez leśniczego ślady wskazują na dobrze zorganizowaną grupę złodzie drewna. Zawczasu wybrali oni drzewa do kradzieży, o czym świadczą widoczne na pniakach oznaczenia czerwonym sprayem. Na miejscu pozostały ślady po ciężkim sprzęcie. Prawdopodobnie złodzieje przyjechali tam późną nocą, ścięli drzewa, od razu przecięli je na krótsze części i przy pomocy specjalnej ładowarki umieścili na samochodzie ciężarowym. Niewykluczone, że coś ich spłoszyło, dzięki czemu ocalały dwa z pięciu oznaczonych przez nich do wycinki drzew.

Od kilku lat nie było w Puszczy Białowieskiej tak poważnej kradzieży drewna. Szkoda jest tym większa, że były to stare i okazałe drzewa. Średnica jednego z pozostawionych pniaków, które leśnicy zmierzyli, wynosi ponad metr. Policja i Straż Leśna rozpoczęły dochodzenia. W wypadku podobnej kradzieży na terenie tego samego nadleśnictwa przed kilku laty udało się ująć sprawców. Mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem.

Kradzieże drewna są jednym z najczęstszych przestępstw, do jakich dochodzi na obszarach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Coraz częściej Straż Leśna zmaga się z dobrze zorganizowanymi grupami złodziei, wyposażonymi w ciężki sprzęt i wyjątkowo zuchwałymi. Przyłapani na gorącym uczynku niejednokrotnie dopuszczają się brutalnej napaści na leśników. W 2010 r. leśnicy z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku przekazali do sądu blisko 150 spraw o kradzież drewna.

Złodzieje skradli trzy dęby z Puszczy Białowieskiej (Zdjęcia: 2)

Złodzieje zabrali tylko najcenniejsze odziomkiŚcięte i skradzione drzewa miały ok. 1 m średnicy

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

greenpeace ukradl te deby

to ci sabotażyści

" I LOVE PUSZCZA " widziano napis na samochodzie ktory wiozl skradzione drewno

pogonic tych zlodziei

prawda [32]Odpowiedz na ten komentarz2011-02-28 18:02:23

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz