/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Preem Evolution Diesel - olej napędowy na bazie drewna

Preem

Autor: dja
Źródło: Preem
Data: 2011-02-24


Szwedzki koncern paliwowo energetyczny Preem wprowadza na rynek "pierwszy na świecie" biodiesel wyprodukowany na bazie odpadów przemysłu drzewnego.

Biodiesel na bazie drewnaBiodiesel na bazie drewnaFot. Preem

Preem Evolution Diesel ma być dostępny na stacjach paliwowych w Szwecji od 9 kwietnia. Nowe paliwo to efekt sześciu lat badań, które kosztowały ok. 47 mln USD. Zdaniem koncernu Evolution Diesel jest wyjątkowo ekologiczny - emisja dwutlenku węgla jest o 16% niższa niż przy spalniu tradycyjnego oleju napędowego (diesel klasy 1).

W 2011r. Preem dostarczy na rynek ok. 100 tys. ton "zielonego" oleju napędowego. Według obliczeń firmy poziom redukcji emisji CO2 dzięki nowemu paliwu w 2011r. osiągnie wartość większą niż wynikający z zastosowania do napędu pojazdów i środków transportu biogazu i etanolu (oczywiście mowa jest o rynku szwedzkim). Dla zobrazowania skali redukcji obliczono, że będzie ona równa emisji dwutlenku węgla jaką w ciągu roku dokonuje 120 tys. samochodów

Niska emisja CO2 to zasługa wysokiej zawartości oleju talowego, który stanowi 20% "drzewnego" diesla.

Olej talowy, tzw. smolej, to produkt uboczny przemysłu celulozowego powstający podczas przerobu drewna metodą siarczynową. Dotychczas znajdował zastosowanie m.in. w przemyśle odlewniczym, wykorzystywany był do produkcji mydeł, jest też składnikiem niektórych olejów do podłóg drewnianych.

***
20% zawartość oleju talowego dotyczyć będzie "paliwa letniego". W związku z dużą wrażliwością oleju talowego na niskie temperatury, w okresie zimowym jego zawartość w paliwie zmniejszana będzie do ok. 8%.

Zużycie paliwa przez samochody przy użyciu Evolution Diesel jest takie samo jak w przypadku tradycyjnego oleju napędowego.

Cena nowego paliwa została ustalona przez Preem na poziomie identycznym jak zwykłego diesla.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz