/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Postaw na kolor - barwa podłogi ożywi wnętrze

Autor: Adventure Media Agencja Public Relationc
Źródło: Chapel Parket Polska
Data: 2011-01-20


W naszych mieszkaniach kolor zagościł na dobre. Rezygnujemy z bieli i szarości na rzecz radosnych barw poprawiających nastrój. Nie ulega bowiem wątpliwości, że każdy kolor niesie z sobą określony ładunek emocjonalny.

Fot. Chapel Parket Polska

Karl Gustav Jung (uczeń Zygmunta Freuda) każdej osobowości przypisał jeden kolor. Błękit zarezerwował dla ludzi systematycznych i logicznych. Człowiek radosny i spontaniczny ma kolor żółty. Osobowość egoistyczna, pragnąca dominować, jest czerwona. W końcu, ludzie chętnie pomagający innym oznaczeni zostali zielenią.

Podział ten można traktować z przymrużeniem oka, ale zupełnie serio należy traktować wpływ jaki wywierają na nas kolory. Ma to szczególne znaczenie przy wyborze barw wnętrz, w których przebywamy.

Czerwień kojarzy się ze zdrowiem, siłą i witalnością. To mocny kolor, w związku z czym nie należy go nadużywać. Zupełnie inaczej jest z barwą pomarańczy, kojarzącej się z latem, słońcem i radością. To także symbol pewności siebie i optymizmu. Warto wiedzieć, że kolor ten poprawia apetyt i pamiętać o tym przy projektowaniu kuchni, czy jadalni.. Żółty ożywia umysł, dlatego sprzyja wykonywaniu zadań wymagających aktywności umysłowej. To kolor wesołości, serdeczności i pogody ducha. Doskonale rozświetla pomieszczenia i je powiększa. Zielony jest powszechnie uważany za barwę uspokajającą. Nic dziwnego – kojarzy się z naturą i harmonią. Ostatnio modnym trendem jest ekologia, stąd nie dziwi popularność tej barwy. Chłód, ale także świeżość symbolizuje kolor niebieski. To uniwersalna barwa – doskonale nadaje się i do sypialni i do dziecięcego pokoju. Biel to symbol czystości, niewinności i otwartości. Stanowi doskonałe tło dla innych barw.

Pamiętając o wymowie kolorów warto mieć na uwadze rozwiązania stosowane we wnętrzach. Jedną z metod jest stosowanie kontrastów. Zestawiając z sobą jasne i ciemne odcienie nadajemy pomieszczeniu nowoczesnego wyglądu. Wbrew pozorom, rozwiązanie to nie jest zarezerwowane wyłącznie dla zwolenników awangardy.

Innym sposobem na ujarzmienie kolorów jest zastosowanie w pomieszczeniu palety odcieni jednego koloru. Dodatki w mocniejszym kolorze uzupełnią stonowane ściany, czy meble. Jednobarwne wnętrze może jednak po jakimś czasie wydać się nudne.

Zwolenników ma zasada mocnego akcentu we wnętrzu. Uwagę może przyciągać obraz, nietuzinkowy dodatek, kolor tkaniny lub podłoga.

Niewiele osób myśli o kolorze powierzchni, po której chodzimy. Najczęściej decydujemy się na ciemny odcień, który pasuje do mebli. Tymczasem na rynku dostępne są kolorowe deski z dębu inżynieryjnego, które ożywią każde wnętrze. -To propozycja dla osób, dla których podłoga jest elementem wystroju wnętrza, a nie tylko powierzchnią do chodzenia – mówi Paweł Bekas, ekspert firmy Chapel Parket Polska z Raciborza, specjalizującej się w produkcji stylizowanych, w tym także barwionych podłóg dębowych.

Jednak w przypadku koloru podłóg decyzja musi być przemyślana. Podłoga powinna być także  funkcjonalna, czyli łatwa w utrzymaniu, praktyczna i trwała. Nie zmienimy jej tak łatwo i szybko jak koloru ścian czy mebli. W przypadku podłóg drewnianych istnieje obawa, że kolor nie wytrzyma próby czasu, wyblaknie albo się wytrze, psując wystrój całego pomieszczenia. - Dzieje się tak z deskami malowanymi tylko na powierzchni. Wtedy faktycznie, dochodzi do przebarwień w miejscach wystawionych na działanie promieni słonecznych, albo też widać wydeptane ścieżki komunikacyjne – mówi ekspert Chapel Parket. Wówczas jedną z metod renowacji takiej podłogi jest czasochłonny i dosyć kłopotliwy zabieg cyklinowania, a następnie pomalowanie powierzchni deski.

Na szczęście to wcale nie jedyny scenariusz, z jakim muszą się liczyć ci, którzy decydują się na drewniane podłogi. Chapel Parket wypracował specjalną opatentowaną technologię barwienia drewna. - Nie malujemy naszych desek, lecz zmieniamy ich barwę. Polega to na odpowiedniej manipulacji drewna dębowego poprzez wykorzystanie czynników chemicznych, takich jak amoniak czy związki wapnia, które wpływają na strukturę drewna i jego kolor. To proces długotrwały, trwający nawet 6 miesięcy. Ale dzięki niemu kolor się nie wyciera, ponieważ jest trwały. Dodatkowo każda deska jest impregnowana specjalnym, także opatentowanym olejem, w skład którego wchodzą związki krzemu, który zamyka pory i tworzy gładką, podobną do glazury, warstwę zwiększającą twardość drewna i jego odporność na ścieranie – wyjaśnia Paweł Bekas z firmy Chapel Parket. Seria  Color Line opracowana została specjalnie z myślą o osobach, lubiących zdecydowane kolory, m.in. czerwony, niebieski, zielony czy żółty.

Przy wyborze koloru i rodzaju podłogi należy mieć na uwadze także rodzaj pomieszczenia oraz jego przeznaczenie. Im więcej czasu w nim przebywamy, tym bardziej kolory powinny być naturalne i spokojne, aby nas nie męczyły. Duże znaczenie ma wielkość wnętrza i rodzaj oświetlenia, zarówno sztucznego, jak naturalnego. Pamiętajmy, że kolor na dużej powierzchni wygląda inaczej niż na próbniku. Obowiązuje zasada; im większy metraż, tym kolor jest bardziej intensywny.

Projektując swoje mieszkania musimy pamiętać, że urządzamy je dla siebie i swojej rodziny. To, jak się czujemy w danym wnętrzu powinno być naszym doradcą przy wyborze kolorów. Bowiem nawet najlepsze podpowiedzi nie pomogą, jeśli robimy coś wbrew sobie.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA