/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Składy Vox: Prognoza rynku budowlanego w 2011r.

Składy Vox

Autor: Beata Jankowska
Źródło: Składy Vox
Data: 2011-01-11


Rok 2010 był trudnym rokiem dla branży budowlanej. Najwięcej pracy miały firmy budujące drogi, realizujące projekty dofinansowane ze środków UE oraz wykonujące inwestycje związane z Euro 2012. Powoli podnosił się z recesji rynek mieszkaniowy. Warunki inwestycji budowlanych spowodowały ogromną walkę konkurencyjną, walkę o każdy niemal przetarg. W konsekwencji inwestorzy mogli sporo zaoszczędzić w przeciwieństwie do firm wykonawczych, którym trudno było zakończyć inwestycję bez straty. Nie bez znaczenia był fakt używania najtańszych, często gorszych jakościowo materiałów budowlanych.

W nadchodzącym roku sytuacja firm wykonawczych nie poprawi się. Firmy te znacząco dotknie wzrost szeroko rozumianych kosztów budowy. Regularne wzrosty kar za nieterminowo realizowane umowy, wydłużające się terminy gwarancji nawet do 6 lat przy braku wsparcia ze strony producentów, spowodują działania konkurencyjne wykonawców oparte nie tylko o zaniżaniu cen, ale co niepokojące na braku bezpieczeństwa realizacji kontraktu. Tak postrzegana konkurencyjność doprowadzić może do połączenia braku rentowności i płynności finansowej, a w efekcie do upadku wielu firm wykonawczych. Z problemem tym zetkną się szczególnie średnie i małe firmy realizujące projekty na prawach podwykonawców.

Natomiast producenci materiałów budowlanych chcą zarabiać i będą robić wszystko w kierunku, aby tak się stało. Moim zdaniem – mówi Konrad Sękowski - Pełnomocnik ds. Inwestycji Składy Vox - będą szukać sposobów na zwiększenie sprzedaży towarów dobrych jakościowo z tzw. średniej i wyższej półki a zatem droższych. Będzie drożej, ale lepiej, bezpieczniej i ostatecznie z korzyścią dla wszystkich, szczególnie dla ostatecznych użytkowników. Natomiast klienci poszukujący tylko ceny zawsze znajdą coś dla siebie w licznych promocjach i wyprzedażach.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz