/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Nadal niejasna przyszłość Lasów Państwowych

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2010-11-25


Podczas obrad Sejmu jakie miały miejsce 24 listopada, nie został przyjęty wniosek opozycji o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych, którego częścią jest włączenie PGL Lasy Państwowe do sfery finansów publicznych. Przeciwne zmianom obecnego statusu Lasów Państwowych są PiS i SLD, za PO. Zdaniem PSL konieczne jest wypracowanie koncepcji, która pozostawi samodzielność finansową LP, a jednocześnie pozwoli rządowi wykorzystać ich dobrą kondycję finansową do zmniejszenia zadłużenia państwa.

Fot. Drewno.pl

Posłowie PiS, jak i protestujący przeciw włączeniu do "budżetówki" leśnicy, uważają, że rozwiązanie proponowane przez rząd to prosta droga do bankructwa i w dalszej perspektywie prywatyzacji Lasów Państwowych.
 
Przedstawiająca w Sejmie projekt wiceminister Hanna Majszczyk zapewniała, że w projekcie nie ma jakiegokolwiek punktu, z którego można by wysnuć wniosek o takich planach. - Nie znam przypadku prywatyzacji jednostki sektora finansów publicznych - dodała. Wiceminister tłumaczyła posłom, że włączenie posiadających nadwyżki finansowe Lasów Państwowych do systemu finansów publicznych ułatwi zarządzanie płynnością państwa. Projekt przewiduje, że wolne środki należące do jednostek sektora finansów publicznych, w tym Lasów Państwowych, będą lokowane na kontach resortu finansów, a nie w bankach. Operacja ta łącznie ma dać oszczędności rzędu 19 miliardów złotych.

W tej sprawie głos zabrał obecny na posiedzeniu Sejmu premier Donald Tusk. - Nikt rozsądny w Polsce, a na pewno nikt w PO i PSL, nie jest zainteresowany zmianami, które mogłyby doprowadzić do osłabienia LP, nie mówiąc o ich prywatyzacji. Przy braku innych pomysłów buduje się czarną propagandę wszędzie tam, gdzie są wdzięczni odbiorcy. Na kłamstwie i strachu nie zbuduje się lepszej przyszłości, także takich instytucji jak LP - oświadczył.

Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych będzie teraz przedmiotem prac w Komisji Finansów Publicznych. Dyskusja na temat propozycji włączenia LP do finansów publicznych odbędzie się na posiedzeniu zaplanowanym na 30 listopada. Sejm nie zgodził się z wnioskiem posła Jana Szyszki, aby pracowały nad nim wspólnie Komisja Finansów Publicznych i Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Obradom posłów towarzyszła manifestacja leśników jaka miała miejsce przed budynkiem Sejmu. Ok. 4 tys. (według różnych źródeł od 1000 do 6000) osób, głównie pracowników Lasów Państwoych i studentów leśnictwa protestowało przeciw zmianom obecnego statusu PGL Lasy Państwowe.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz