/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Tartaki zatrzymują produkcję, Lasy analizują możliwości

Ministerstwo Środowiska

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2010-11-10


Znaczna ilość tartaków zamierza zakończyć tegoroczną produkcję z końcem listopada. Powód? - brak surowca. Trudna sytuacja dotyczy przede wszystkim zachodniej i południowej Polski, jednak problemy z zaopatrzeniem zakłady zajmujące się przerobem drewna mają w całym kraju.

Brak surowca powoduje, że listopad jest ostatnim miesiącem pracy wielu tartakówBrak surowca powoduje, że listopad jest ostatnim miesiącem pracy wielu tartakówFot. Drewno.pl

8 listopada w Ministerstwo Środowiska odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiciele przemysłu przekazali na ręce Janusza Zaleskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, wystąpienie adresowane do Ministra Środowiska w sprawie zmiany zasad sprzedaży surowca.

W spotkaniu uczestniczył również Marian Pigan Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Tomasz Wójcik, Zastępca Dyrektora Generalnego LP.

Ustalono, że do 26 listopada 2010 roku Dyrektor Generalny LP przeanalizuje możliwości zwiększenia pozyskania drewna jeszcze w roku bieżącym. Nie ma natomiast możliwości zmiany wielkości pozyskania i sposobu sprzedaży drewna zaplanowanych na rok 2011.

- Problemy powstające między przemysłem drzewnym a Lasami Państwowymi powinny być rozpatrywane na bieżąco w trakcie roboczych kontaktów. Ministerstwo Środowiska jest gotowe do dyskusji nad ewentualnymi propozycjami nowych uregulowań prawnych, zgłaszanych przez przemysł drzewny – powiedział Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska po spotkaniu.

Liczba wyświetleń: 3375


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

wywóz drewna

Podam ilość drewna wywożonego za granicę tylko na jednym przykładzie i przypadkowym dniu : Trasa Zgorzelec - Jelenia Góra na odcinku 40 km mijam 5 dużych samochodów , tj. w czasie chyba 30 minut . Proszę sobie przeliczyć resztę . Czasami pytam przewoźników co i gdzie taraz wywożą okazuje się , że praktycznie na okolicy sporadycznie . Cały czas Niemcy i Czechy.

robert [11]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-14 11:27:42

Zgłoś nadużycie

Skaczesz kolego z tematu na temat, obrażasz innych, kończę rozmowę w tym ... [8]

wątku

Max [9]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-14 15:50:34

Zgłoś nadużycie

Mozna ograniczyc wzrost cen na aukcjach jezeli np. cale drzewo wco z regionu ...

bedzie wystawione na jednej aukcji, a nastepnie bedzie podzial regionow z ktorych surowiec odbierasz.

tomtom [9]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-14 18:05:07

Zgłoś nadużycie

Czyli zamiast aukcji w nadleśnictwach aukcje w ramach regionalnych dyrekcji, z ...

ograniczeniem udziału tylko do miejscowych przedsiębiorstw?
Jeśli tak, to (pomijając późniejsze problemy z przydziałem do konkretnych nadleśnictw, bo tu zawsze jakiś klient byłby niezadowolony) jest to niemożliwe z przyczyn prawnych, ponieważ w całej Unii Europejskiej obowiązuje swoboda prowadzenia działalności gospodarczej i nie jest prawnie dozwolone różnicowanie firm ze względu na pochodzenie. Takie rozwiązanie byłoby możliwe, gdybyśmy żyli na Białorusi (nawiasem mówiąc ja byłem przeciwny wstąpieniu do UE właśnie z powodu braku możliwości ochrony krajowych firm - a jak wy głosowaliście w trakcie referendum?).

!!! [13]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-14 19:06:28

Zgłoś nadużycie

nie o to mi chodzi.
Jestem z zachodniopomorskiego, od jutra bede bral udzia ...

w 37 aukcjach. obawa przed wysoka cena w nastepnych aukcjach podbijamy ceny bez sensu.
wole zaplacic 30 zl wiecej za transport niz 70 za drzewo. to wynika z prostej matematyki. tak mi sie wydaje. firmy z polski zachodniej maja ograniczony dostep do surowca ( geograficznie) plus atak niemcow sprawia ze daja kazda cene. na pewno kupili by drewno taniej gdyby byly w polsce aukcje regionalne.
kupujemy wszyscy tartaczke tylko w jednym przetargu. oczywiscie to nie znaczy ze nie mozesz kupowac w innych regionach.
to tak jak kolejka w banku do siedmiu okienek .lepiej i szybciej jak jest tylko jedna

tomtom [9]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-14 20:38:37

Zgłoś nadużycie

A skąd pewność, że kupowałbyś taniej? Gdyby funkcjonowały aukcje ...

regionalne, to Twoi konkurenci składaliby oferty w prostszy sposób, tak jak i Ty. Być może właśnie wtedy doszłoby do cenowej masakry? Poza tym jak chcesz rozwiązać problem odbioru drewna z konkretnych nadleśnictw? Przy podpisywaniu umowy będziesz się domagał odbioru właśnie z tych a nie z innych? A pozostali klienci? Oni również mogą domagać się odbioru surowca z tych samych nadleśnictw, które Tobie by odpowiadały - jak pogodzić wasze interesy transportowe? To wszystko wydaje się proste tylko wtedy, gdy patrzy się z perspektywy końca własnego nosa.
No i w końcu jak chcesz rozwiązać problem przewagi popytu na drewno nad możliwościami jego pozyskania w okresie koniunktury? Przez cudowne rozmnożenie drewna? To nie ta branża, nie ten czas i nie to miejsce - był jeden fachowiec od cudownych rozmnożeń, ale w nagrodę skończył na krzyżu. Co do Twojej części kraju to nie zapominaj o tym, że jakieś 2-3 lata temu również wy ściągaliście drewno z Niemiec, tak więc nie ma co wypominać Niemcom, że wchodzą na nasz rynek - pozwala im na to unijne prawo.

!!! [13]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-14 22:29:07

Zgłoś nadużycie

Żegnam bez żalu. Może lepiej doucz się trochę lub zacznij w końcu ...

myśleć, bo trudno z Tobą dyskutować, gdy jesteś bezpodstawnie przekonany o własnym geniuszu.

!!! [13]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-14 19:10:19

Zgłoś nadużycie

A tak poza tym to nie wiesz z kim wymieniasz sie opinia na forum, wiec moze nie ...

wysylaj wszystkich do szkol, bo forum jest wlasnie po to by kazdy mogl sie wypowiedziec.

tomtom [9]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-14 20:45:09

Zgłoś nadużycie

Oceniłem Maxa po sposobie argumentacji, a właściwie po braku argumentów, bo ...

jedyne co Max wie, to to, że chce i już i tak ma być ;)

!!! [13]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-14 22:31:23

Zgłoś nadużycie

przeczytałem cały wątek i nie znalazłem ani jednego zdania w którym Max ...

napisał że "tak ma być" albo że "coś chce"

Sławek [37]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-14 22:57:19

Zgłoś nadużycie

Do "!!!!" [2]

To że pracujesz dla LP jest to jasne. To że masz tu dyżur też.
Tylko nie obrażaj branży drzewnej !!! Jeżeli ktoś sobie w biznesie nie radzi jego problem. Nim się nie zajmujemy. Ale zapewniam Cię panie !!! pozostali tyrają po 12 godz. dziennie , 6 dni w tygodniu i na 100% znają sie na tym co robią. To nie są teoretycy. Z całym szcunkiem dla nich .
Cała braża ma problem z LP tzn że wszyscy powinni zamknąć firmy i terminować u niemców ????? Czy o to Wam chodzi? Bo tu chodzi o całą brażę a nie pojedyncze tartaki. A ze komunizm odcisnął piętno na technologii i braku środków, o tym sie nie mówi. Ich firmy budowane są od pokoleń . To jak u licha mamy konkurować z zachodem ?
W tej chwili jesteśmy zapóźnieni technologicznie o lata świetlne. Czy chodzi wam o to abyście rozmawiali po niemiecku na przetargach ????
Oczywiście duże zachodnie firmy w zamian za wyciecie polskiej konkurencji
w dostępie do drewna bedą dla Was miękkim lądowaniem po wykopkach. My Wam tego nie zapewnimy. nie pozdrawiam

ze stazem 12 letnim [29]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-18 16:40:19

Zgłoś nadużycie

Czy nie byłoby lepiej, gdyby z takim stanem nerwów udał się Pan do ...

psychoanalityka, psychologa lub psychiatry, zamiast pisać na forum?
Poza tym przeczy Pan sobie samemu. Podpisuje się Pan jako "ze stazem 12 letnim" a winę na swoje technologiczne zapóźnienie zwala Pan na komunę. A może polscy drzewiarze zamiast tworzyć małe rodzinne firemki powinni byli tworzyć większe spółki? Może zamiast napawać się luksusowymi autami należało inwestować w technologie? Może w biznesie priorytetem nie są narty w Alpach i zagraniczne plaże? A teraz co? Przebudzenie? Że zachodnie firmy są budowane od pokoleń? Tak, są budowane od pokoleń, ale nie dzięki rozpasaniu, tylko kosztem wyrzeczeń i dzięki systematycznym wysiłkom. Skromność i umiar to cechy, których w Polsce brakuje nie tylko drzewiarzom (LP też mają swoje grzechy). "Zastaw się a postaw się" to ogólonopolska przypadłość. Niech mi Pan tylko powie jak to jest, że te niemieckie firmy stać na zatrudnianie pracowników legalnie (gdy część polskich nadal wielu pracowników zatrudnia na czarno), stać na godne płace, stać na opiekę socjalną i mimo tych obciążeń są bardziej konkurencyjne od wielu polskich firm? Może zachodnie firmy poświęcają swoją energię na efektywne działanie, a nie na bicie piany i pretensji do każdego, byle nie do siebie samego, jak mają w zwyczaju robić to niektórzy polscy biznesmeni, a zwłaszcza ich przedstawiciele - "prezydenci"? A może, skoro polskie firmy nawet autostrad budować nie potrafią, trzeba wzorem innych branż ściągnąć do Polskie hinduskich lub chińskich drzewiarzy?
Na szczęście są też polskie firmy drzewne, które zostały zbudowane od zera, dobrze prosperują i często już drugie pokolenie nimi zarządza. Znam takie firmy, ale widzę też, że ich właściciele nie skupiają się na pyskówkach, lecz na działalności biznesowej. Te firmy przeżyją następny kryzys, ale wiele innych nie - i to jest normalne w gospodarce wolnorynkowej.

!!! [13]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-18 19:14:05

Zgłoś nadużycie

Zastanawiam się w jakim celu pan pisze?

Ale już wiem . Czyli kłuje pana w boku ładny samochód, narty w Alpach i urlop w ciepłych krajach....... czyli polska małostkowość. I zanim wyśle pan kogoś do lekarzy niech przyjrzy się pan sobie, czy aby nie przydałby się panu psychoanalityk właśnie. Przez zazdrość. Czyli nic pan nie osiągnął w życiu, a chce pouczać innych. Kompleks małego penisa......... . Najlepiej wymądrzać się z za biurka 7-15 . Za nic nie odpowiadać , nie inwestować swojej złotówki. Ale dyskutować, pouczać to pan potrafi.
W zasadzie nie odniósł sie pan merytorycznie do mojego stanowiska , a jedynie dalej obraża.
Moje 12 lat to nieustanna inwestycja i walka z LP. Mamy doskonałe rozeznanie jak funkcjonują zachodnie firmy i jak współpracują z lasami . Właśnie współpraca lasy - tartaki jest kluczem do sukcesu.
Umowy wieloletnie. A my mamy teraz umowy na pół roku. Wycofałem dwa projekty na dofinansowanie z UE. Dlaczego ? A to dlatego , że nie mam gwarancji zakupu surowca . Jaki bank da kredyt ?
Ciekawe jakie to firmy pan zna które powstały jedynie od pomysłu, a nie np. przejecie jakiejś upadającej. W której przeważnie pracowały te osoby i specjalnie doprowadziły do przejęcia. Ale muszę przyznać znam wyjątki i bardzo im kibicuję. Dla pana informacji mam wszystkich pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, 70% to umowy stałe.
JESZCZE RAZ NAPISZĘ , ŻE NIE CHODZI O POJEDYNCZE ZAKŁADY DRZEWNE .
CHODZI O CAŁĄ BRANŻĘ.
Najciężej będą miały firmy, które mają największe obciążenia z tytułu kredytów i leasingów właśnie. I wbrew pańskiej opinii przetrwają właśnie szopotraki.

ze stazem 12 letnim [29]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-21 20:23:48

Zgłoś nadużycie

Brawo tartacznicy Sosna S2B RDLP Szczecin za 267 zł/m3..!!! [2]

Gratulacje dla najlepszych rozsądnych w branży, zobaczymy po ile to sprzedacie w towarze,z pozdrowieniem

palety IPPC [34]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-20 22:13:35

Zgłoś nadużycie

E tam... To i tak nie była najwyższa cena za ten sortyment w ubiegłym ...

tygodniu ;)

Greg [1]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-21 00:59:16

Zgłoś nadużycie

Aktualnie najwyższa cena zapłacona za drewno sosna S2B to 300 zł m3.Polecam ...

Monitor e-drewno

Dominik Jabłoński [475]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-21 21:56:48

Zgłoś nadużycie

No coś takiego !!!! [2]

CENZURA NA TYM PORTALU ????!!!!!!
Odpowiedziałem temu cwaniakowi z wieloma nikami , ostatnio miał "!!!!"
i mi usunęli post . WYOBRAŻACIE TO SOBIE ???? KOMUNA WRÓCIŁA !
Chyba to właśnie on zarządza tym forum. NACZELNA ALFA I OMEGA BIZNESU.
CZAS POMYŚLEĆ O WŁASNYM PORTALU DRZEWIARZY .

ze stazem 12 letnim [29]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-21 22:26:50

Zgłoś nadużycie

Nie został usunięty, żaden Pana post. Jeżeli jakiegoś brakuje, to ...

nastąpił jakiś błąd podczas jego dodawania i w naszym systemie nie ma po nim śladu... Mogę również zapewnić, że użytkownik "!!!" nie ma możliwości moderowania forum.

Dominik Jabłoński [475]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-22 11:07:30

Zgłoś nadużycie

Panie Dominiku

Post był jakieś dwie godziny. Sprawdzałem :)

ze stazem 12 letnim [29]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-22 14:37:28

Zgłoś nadużycie

Chyba to konie.

zaraz koniec roku , a "oni" jeszcze myślą.

Adam [466]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-25 09:38:30

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA