/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Mniej drewna z białowieskich lasów

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2010-10-22


Lasy Państwowe pozyskają w 2011 r. jedynie 48,5 tys. m3 drewna z nadleśnictw w otulinie Białowieskiego Parku Narodowego - zdecydował minister środowiska Andrzej Kraszewski, w porozumieniu z dyrektorem generalnym Lasów Marianem Piganem.

Minister Kraszewski i dyrektor Pigan podczas konferencji prasowejMinister Kraszewski i dyrektor Pigan podczas konferencji prasowejFot. Ministerstwo Środowiska

Zmniejszenie cięć w lasach ma prowadzić do ochrony tej części Puszczy Białowieskiej, która pozostaje poza parkiem narodowym - poinformował Kraszewski w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie.

W 2009r. nadleśnictwa puszczańskie (Białowieża, Browsk, Hajnówka) pozyskały 102 tys. m3 drewna, a do końca 2010r. pozyskają 83 tys. m3 Ilość drewna odpowiada szacowanemu zapotrzebowaniu lokalnej społeczności na opał i potrzebom rzemieślników z tego terenu. Drzewa będą wycinane na tych obszarach, które nie podlegają planowanej ochronie. Nie będzie możliwe pozyskiwanie drewna z Puszczy dla celów przemysłowych i komercyjnych.

Decyzja o radykalnym ograniczaniu cięć wynika z niepowodzenia rozmów w sprawie rozszerzenia parku narodowego na całą puszczę. Ostatnio rady gmin Hajnówka i Narewka odmówiły poparcia planom rozszerzenia parku, pomimo że resort zaoferował 75 mln zł na inwestycje proekologiczne na tych terenach.

Kierownictwo resortu zdecydowało też o zakazie polowań w obwodach łowieckich w otulinie parku. Leśnicy przygotują też nowy plan urządzania lasu na kolejne dziesięć lat. Do końca roku zostanie również podpisana umowa na sporządzenie planu ochrony terenu Puszczy Białowieskiej jako obszaru objętego unijnym programem Natura 2000 - poinformował minister.

Kraszewski podkreślił, że ograniczenia mają służyć ochronie Puszczy, pomimo fiaska rozszerzenia parku narodowego, ale nie są wymierzone w mieszkańców. Minister zwrócił się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, by zarezerwował 6 mln zł dla mieszkańców trzech gmin puszczańskich na indywidualne instalacje kolektorów słonecznych i przydomowych oczyszczalni ścieków.

Pigan podał, że w związku z decyzją o mniejszym pozyskaniu drewna, zwiększy się wewnętrzna dotacja dla trzech puszczańskich nadleśnictw. Z Funduszu Leśnego do tej pory otrzymywały one 6 mln zł; w przyszłym roku otrzymają 10 mln zł. Zatrudnienie zostanie utrzymane na dotychczasowym poziomie - zaznaczył.

Negocjacje w sprawie rozszerzenia BPN w zamian za środki na inwestycje ekologiczne dla gmin, trwały od połowy 2009r.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz