/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

IKEA chce podbić Indie

The Times of India

Autor: dja
Źródło: The Times of India
Data: 2010-09-22


Podczas konferencji prasowej w stolicy Indii, szwedzka IKEA poinformowała o swoich planach dotyczących tego jednego z największych "rynków wschodzących". Koncern chce otworzyć tam wielkopowierzchniowe sklepy i rozwijać produkcję.

IKEA ma nadzieję, że w Indiach odniesie sukces podobny do uzyskanego w ChinachIKEA ma nadzieję, że w Indiach odniesie sukces podobny do uzyskanego w ChinachFot. Chintunglee, CC

Prezes IKEA, Mikael Ohlsson, wezwał rząd Indii do złagodzenia surowych przepisów, kŧore skutecznie ograniczają inwestycje zagranicznych przedsiębiorstw handlu detalicznego, chroniąc przed silniejsza ekonomicznie konkurencją miejscowe przedsiębiorstwa. Inwestycje zagraniczne w tym zakresie możliwe są wyłącznie poprzez przedsięwzięcia typu joint-venture, którymi IKEA nie jest zainteresowana. Zmiana prawa miałaby umożliwić IKEA otwieranie na terenie Indii wielkopowierzchniowych sklepów z meblami i artykułami wyposażenia wnętrz.

Termin wizyty Ohlssona w Indiach nie jest przypadkowy. Rządząca w Indiach lewica rozpoczęła niedawno publiczną debatę na temat otwarcia rynku detalicznego dla zagranicznych inwestorów.

"Wierzymy, że możemy stworzyć nowe miejsca pracy - dać zatrudnienie w miastach i poza miastami, możemy być częścią transformacji przemysłu - mówił Ohlsson na konferencji prasowej w New Delhi.

IKEA przytacza przykład Rosji i Chin, gdzie w otwartych sklepach co najmniej połowa oferowanych produktów produkowana jest na lokalnym rynku.

Koncern jest już obecny na indyjskim rynku. Rocznie kupuje towary (głównie wyroby przemysłu włókienniczego) o wartości 500 mln euro. W ciągu 3-4 lat kwota ta ma wzrosnąć do 1 mld euro.

IKEA widzi ogromny potencjał w Indiach i wierzy, że inwestycje w tym kraju mogą powtórzyć z Chin, gdzie koncern ma już 10 sklepów i w ciągu najbliższych lat zamierza otworzyć pięć kolejnych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA