/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Wciąż płoną lasy w Rosji

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2010-08-12


Wciąż płoną lasy w Rosji. W walce z pożarami pomagają wolontariusze z wielu krajów Europy. Obecnie z ogniem walczy ponad 160.000 osób.

Sytuacja pożarowa w Rosji wg stanu na 11 sierpnia 2010r. - zbliżenie zachodniej części krajuSytuacja pożarowa w Rosji wg stanu na 11 sierpnia 2010r. - zbliżenie zachodniej części krajuFot. Drewno.pl

Na razie nic nie wskazuje, aby sytuacja się poprawiała. Ilość nowo powstających pożarów nie spada. Specjaliści twierdzą, że pomóc w opanowaniu sytuacji mogą wyłącznie intensywne deszcze.

W najświeższych doniesieniach mowa jest o kolejnym zagrożeniu jakim są pożary lasów skażonych radioaktywnymi pierwiastkami. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w obwodzie briańskim, silnie skażonym podczas katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu jaka miała miejsce w 1986r. W lasach tego rejonu zarejestrowano 28 pożarów o łącznej powierzchni 269 hektarów.

- Gdy pożar wybuchł zapłonęły zanieczyszczone drzewa i trawy, radioaktywne pierwiastki zaczęły rozprzestrzeniać się wraz z dymem, także nad miastami, gdzie ludzie wdychają je razem ze smogiem - poinformował Aleksander Nikitin, dyrektor petersburskiego biura Bellony, międzynarodowej grupy ekologicznej.

Rosyjski minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Siergiej Szojgu 5 sierpnia wyraził obawę, że w wypadku wybuchu pożarów lasów w obwodzie briańskim może wzrosnąć tło radiacyjne.

Jak twierdzą naukowcy, ogień w skażonej strefie może przyczynić się do rozprzestrzeniania się materiałów radioaktywnych, ale nie będą to ilości, które zagrażałyby życiu człowieka.

W wyniku szalejących w Rosji od czerwca pożarów dotychczas zginęło ok. 50 osób, ponad 300 jest ciężko poparzonych, tysiące osób straciło dach nad głową.

Wciąż płoną lasy w Rosji (Zdjęcia: 2)

Sytuacja pożarowa w Rosji wg stanu na 11 sierpnia 2010r. - zbliżenie zachodniej części krajuSytuacja pożarowa w Rosji i krajach Azji wg stanu na 11 sierpnia 2010r.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz