/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Stora Enso tnie koszty i sprzedaje zakłady

Stora Enso

Autor: dja
Źródło: Stora Enso
Data: 2010-07-06


Na początku lipca koncern Stora Enso poinformował o sprzedaży fińskiego tartaku w Kotka oraz zakładu laminowania zlokalizowanego w Malezji. Zarząd firmy rozpoczął również negocjacje w sprawie tymczasowych zwolnień w fińskich tartakach położonch w miejscowościach Kitee, Uimaharju, Varkaus i Honkalahti.

Fot. Stora Enso

W pierwszych dniach lipca firma poinformowała o sprzedaży tartaku w Kotka (Finlandia) oraz zakładu produkującego papier laminowany w Malezji. Nabywcą jest amerykański fundusz inwestycyjny OpenGate Capital. Transakcja obejmuje również oddanie w leasing zaplecza związanego z malezyjskim zakładem oraz linii papierniczej nr 7 zlokalizowanej w Tainionkoski (Finlandia).

Działania te spowodują obniżenie zdolności produkcyjnych Stora Enso w zakresie papieru powlekanego MFC o 180 tys. ton, papieru laminowanego o 200 tys. ton, produktów Imprex o 40 tys. ton oraz tarcicy o 230 tys. m3. Nowy właściciel przejmie również 570 pracowników (480 w tartaku Kotka, 50 w Tainionkoski oraz 40 w Malezji).

Według szacunków zarządu Stora Enso, pomimo że w wyniku transakcji z OpenGate Capital roczna sprzedaż będzie niższa o ok. 203 mln euro, a kapitał obrotowy spadnie o 24 mln euro, firma uzyska wzrost zysku operacyjnego o 11 mln euro.

Jak powiedział Hannu Kasurinen, członek zarządu Stora Enso Wood Products, firma nie ma możliwości zrekompensowania rosnących cen drewna poprzez zwiększenie wydajności produkcji lub podniesienie cen wyrobów. Dlatego firma podjęła działania mające na celu ograniczenie wielkości produkcji. W czterech fińskich tartakach (Kitee, Uimaharju, Varkaus i Honkalahti) przewiduje się m.in. tymczasowe zwolnienia w okresie od 1 września do 31 grudnia br., które obejmą ok. 500 pracowników.

Stora Enso posiada w Finlandii tartaki o łącznej zdolności produkcyjnej wynoszącej ok. 1,3 m3 tarcicy rocznie.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz