DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polsko - niemiecki spór o koszty remontów granicznych mostów

Autor:
Źródło:
Data: 2005-03-09


"Märkische Oderzeitung", 02.07.2005, D. Schröder, "Jeszcze więcej złości o przerdzewiały most żelazny". Gazeta podaje, że przewidywany koszt remontu mostu na Odrze między Frankfurtem nad Odrą a Słubicami może kosztować Niemców więcej niż szacowano.
Wzrost przewidywanych kosztów remontu (około 20 milionów euro) mostu spowodowany jest odmową strony polskiej w partycypacji w kosztach.

Gazeta przytacza wypowiedź przedstawiciela PKP z regionalnej dyrekcji kolei w Poznaniu J. Soboczyńskiej, która powołuje się na umowę polsko-niemiecką z 1993 roku, wg której strona polska zobowiązana jest do ponoszenia całości kosztów utrzymania mostów granicznych, ale wyłącznie tych na Nysie, zaś Niemcy - na Odrze.
Taki podział kompetencji jest sprzeczny z regulacjami UE, które mówią o wspólnym ponoszeniu kosztów przez kraje sąsiedzkie przy utrzymaniu połączeń komunikacyjnych, przy czym, jak twierdzi PKP, umowa ta obowiązuje w dalszym ciągu. Gazeta podaje, że za prace konserwacyjne przy tego typu obiektach odpowiedzialne są nie koleje państwowe, lecz ministerstwa transportu obu krajów. Według Federalnego Ministerstwa Transportu oznacza to, iż niebawem konieczne będzie zawarcie nowego porozumienia dotyczącego utrzymania mostów granicznych.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz