DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polacy zatrudnieni przez koncern Danish Crown - "niewolnicze praktyki"

Autor:
Źródło:
Data: 2005-03-03


W dniu 26.02.2005r. dziennik Politiken opublikował artykuł Bjorna Lambeka pt. "Duńska ubojnia oskarżona o uprawianie niewolnictwa".
Powołując się na program wyemitowany przez niemiecką stacje telewizyjna ZDF, dziennik podaje, że w należącej do koncernu Danish Crown niemieckiej ubojni w Oldenburgu Polacy pracują za płacę o połowę niższą od tej, jaką otrzymują ich niemieccy odpowiednicy. Ponadto pracownicy z Polski pracują po 14 godzin na dobę i zakwaterowani są w beznadziejnych warunkach.

Sprawa wywołała protesty niemieckich związków zawodowych NNF i NGG, które domagają się, aby warunki pracy Polaków były zgodne ze standardami obowiązującymi na niemieckim rynku pracy.
Dyrekcja Danish Crown odpiera zarzuty, podkreślając, iż wszyscy pracownicy ubojni w Oldenburgu zatrudnieni są zgodnie z przepisami przez polsko-niemiecką firmę współpracującą w duńskim koncernem.
W dniu 28.02. br. w Politiken ukazał się artykuł P. C. Poulsena pt. "Niemieckie oburzenie na Danish Crown". Jak pisze P., fakt zatrudniania Polaków przez ubojnię Danish Crown na warunkach odbiegających od niemieckich standardów wywołuje oburzenie zarówno związków zawodowych, jak i większości mieszkańców Oldenburga.
Niskie koszty pracy Polaków są przyczyną wzrostu bezrobocia wśród Niemców. M. Bruemmer ze związku zawodowego NNF oskarża Danish Crown o łamanie niemieckich przepisów i o dumping płacowy, przyznając jednocześnie, iż na niemieckim rynku pracy nie obowiązuje płaca minimalna, a umowy zbiorowe nie obejmują wszystkich zatrudnionych.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz