/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Spotkanie przedstawicieli rządu z Zespołem Negocjacyjnym Przemysłu Drzewnego

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

Autor: Sławomir Wrochna
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Data: 2009-12-10


8 grudnia w Ministerstwie Środowiska odbyło się spotkanie przedstawicieli rządu z Zespołem Negocjacyjnym Przemysłu Drzewnego, na którym omawiano bieżącą sytuację na rynku drzewnym i możliwym działaniom jakie mogą ją ustabilizować. Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego publikuje pismo skierowane po spotkaniu do Wiceministra Środowiska Janusza Zaleskiego.

Fot. Drewno.pl

Poznań, dn.  09.12.2009r.

G-108/12/2009                                                              


Pan
Janusz Zaleski
Wiceminister Środowiska


Szanowny Panie Ministrze,

    W nawiązaniu do przebiegu spotkania przedstawicieli rządu z Zespołem Negocjacyjnym Przemysłu Drzewnego, jakie z Pana inicjatywy miało miejsce w dn. wczorajszym w Ministerstwie Środowiska, zwracamy się do Pana Ministra o wydanie decyzji o uruchomieniu dodatkowego pozyskania drewna w 2010r. w oparciu o ilości przeznaczone do pozyskania w ramach 10-letnich etatów rębnych, celem skierowania go na dodatkowy przetarg ograniczony w I kwartale 2010r.

Drewno to winno uzupełnić pulę drewna przeznaczoną na przetargi ograniczone do ilości odpowiadającej minimum 70% całkowitej puli drewna pierwotnie przewidzianej do sprzedaży w 2010r.

Jest to działanie absolutnie niezbędne dla stworzenia szans uzupełnienia zakupów drewna przez przedsiębiorstwa pozbawione tej możliwości podczas ostatnio zakończonego przetargu nieograniczonego, zwłaszcza na terenie południowo-zachodniej, zachodniej i północno-zachodniej Polski. Szereg znajdujących się tam przedsiębiorstw nie dysponuje bowiem ilością drewna pozwalającą na utrzymanie ciągłości produkcji w I półroczu 2010r., co stwarza zagrożenie dla ich istnienia, pogłębione przez fakt, że aby podtrzymać byt swoich firm, nawet na drewno którym dysponują musieli oni złożyć oferty zakupu z ceną przekraczającą jego wartość. Powstałą sytuację uważamy za niezwykle groźną dla polskiej gospodarki, czemu już daliśmy wyraz w znanym Panu Ministrowi LIŚCIE OTWARTYM skierowanym w ostatnich dniach do Premiera Donalda Tuska.

Równocześnie wnioskujemy o podjęcie przez Pana Ministra odpowiednich kroków w celu zapobieżenia powtórzenia się sytuacji z jaką mamy do czynienia podczas sprzedaży drewna na II półrocze 2010r.. Uważamy, że należy podjąć wszelkie możliwe działania aby zamiast obecnego systemu sprzedaży wprowadzić system oparty o umowy długookresowe, a jeśli w tym terminie okazałoby się to jeszcze niemożliwe, należy w pełni powtórzyć system z 2009r. z podziałem pul drewna przeznaczonego na przetargi ograniczony i nieograniczony w proporcji 70%/30% i z koniecznym rozpisaniem drugiego, uzupełniającego etapu przetargu ograniczonego.

Z wypowiedzi obecnych na spotkaniu przedstawicieli rządu, w osobach Pana Ministra, Minister Grażyny Henclewskiej, doradcy Ministra Michała Boniego – Jakuba Michałowskiego wnioskuję, że jest wola rządu aby obecną konfliktową i szkodzącą gospodarce sytuację zakończyć jak najszybciej, tworząc warunki do stabilizacji zaopatrzenia przemysłu drzewnego w surowiec. Warto również przypomnieć, że przedstawiciel UOKiK, dyrektor Elżbieta Witkowska – Grochowalska jasno przekazała, iż Urząd nie widzi przeszkód do wprowadzenia przez rząd przepisów prawa, chroniących interesy polskiego przemysłu drzewnego.

Dodam tu, że propozycja rozwiązań idących dokładnie tym torem, przygotowywanych przez Zespół Negocjacyjny Przemysłu Drzewnego, jest daleko zaawansowana i wkrótce będzie Panu przekazana.
Czekamy więc na szybkie decyzje Pana Ministra, pozwalające na zażegnanie bieżących zagrożeń oraz na wypracowanie rozwiązania docelowego


Z poważaniem

Sławomir Wrochna
Przewodniczący Zespołu Negocjacyjnego PD
Prezydent Izby


Zał.: Opracowanie PIGPD „Ocena działania i skutków zastosowanie systemu sprzedaży drewna, opartego o zarządzenie Dyrektora Generalnego LP nr 69 z 2009r.”

Otrzymują:
- Pan Premier Donald Tusk – Prezes Rady Ministrów
- Pan Michał Boni – Minister, Członek Rady Ministrów
- Pani Grażyna Henclewska – Wiceminister Gospodarki
- Pani Elżbieta Witkowska – Grochowalska – Wicedyrektor Departamentu Ochrony Konkurencji UOKiK
- Pan Marian Pigan – Dyrektor Generalny Lasów Państwowych
- Organizacje wchodzące w skład Zespołu Negocjacyjnego Przemysłu Drzewnego
- Członkowie PIGPD
- Prasa krajowa i branżowa


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz