/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Polskie leśnictwo docenione przez Radę Dyrektorów FSC

Lasy Państwowe / Echa Leśne

Autor: Krzysztof Fronczak
Źródło: Lasy Państwowe / Echa Leśne
Data: 2009-09-15


O efektach spotkania Rady Dyrektorów FSC z dyrektorami Lasów Państwowych w Białowieży, z Adamem Pogorzelskim, naczelnikiem Wydziału Współpracy Międzynarodowej DGLP, rozmawia Krzysztof Fronczak.

Fot. Drewno.pl

Na zaproszenie Lasów Państwowych, Rada Dyrektorów FSC (Forest Stewardship Council) odbyła na przełomie czerwca i lipca w Białowieży swoje 51. posiedzenie, połączone ze spotkaniem z dyrektorem generalnym LP oraz dyrektorami RDLP. Spotkanie było okazją do zapoznania gości z całego świata z polskim leśnictwem, w tym z perłą polskiej przyrody – Puszczą Białowieską. W wydanym później wspólnym oświadczeniu obu organizacji Rada Dyrektorów FSC wysoko oceniła dorobek Lasów Państwowych. Czy, pana zdaniem, to oznaka nowej jakości w stosunkach FSC – LP?

– Myślę, że tak. Białowieskie spotkanie ma ważny wymiar merytoryczny, ale też symboliczny. Puszcza Białowieska jest jedynym nizinnym reliktem dziewiczych lasów w Europie, a zarazem jedynym polskim obiektem przyrodniczym na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dyrektorzy Rady FSC mieli możność zapoznania się z bogactwem natury tego obszaru. Była to dla nich także okazja, by przekonać się o głębokiej trosce i fachowości, z którą polscy leśnicy prowadzą gospodarkę leśną w puszczy. Niewątpliwą atrakcją była także możliwość poznania historii polskiego sukcesu w restytucji żubra europejskiego.

Warto zauważyć, że wielu spośród odwiedzających Polskę dyrektorów Rady FSC nie było nigdy wcześniej w naszym kraju. Ich wizyta w sposób całkiem niezamierzony zbiegła się z 80 rocznicą powrotu żubra do Puszczy Białowieskiej i obchodami 600-lecia objęcia jej ochroną. W niedalekiej przeszłości gospodarka w puszczańskich nadleśnictwach była przyczyną napięć pomiędzy Lasami Państwowymi i FSC, a w końcu powodem zawieszenia certyfikatu dla RDLP w Białymstoku. Mam wielką nadzieję, że czerwcowa wizyta naszych gości znacząco przyczyniła się do stworzenia nowego klimatu współpracy.

– Organizacja zaprosiła do bliższej współpracy stałego przedstawiciela LP. Jakich sfer działalności będzie ona dotyczyła?

– Lasy Państwowe są jednym z największych klientów FSC. W lipcowym, wspólnym oświadczeniu znajdujemy jednoznaczny wyraz uznania Rady Dyrektorów dla znaczącego dorobku Lasów Państwowych i polskiego leśnictwa w światowym systemie certyfikacji FSC. W tym kontekście wydaje się najzupełniej zrozumiałe, że tak duży i ważny podmiot powinien mieć wpływ na procesy zachodzące w systemie certyfikacji, który jest właściwy dla potencjału wiedzy i doświadczeń Lasów Państwowych. (…)

Pełny tekst rozmowy opublikujemy w październikowym numerze „Ech Leśnych”.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz