/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Lasy pracują nad nowymi zasadami sprzedaży drewna

Parkiet

Autor: oprac. dja
Źródło: Parkiet
Data: 2009-09-01


Trwają prace nad projektem nowych regulacji obrotu drewnem przez Lasy Państwowe. Wiele wskazuje na to, że w 2010 r. zniknie zasada udostępniania części podaży drewna wyłącznie długoletnim kontrahentom LP. Pojawiają się głosy, że wiele firm nie przetrwa tej terapii szokowej - pisze "Parkiet".

Fot. Drewno.pl

Obecnie produkowane przez Lasy Państwowe drewno trafia do odbiorców za pośrednictwem dwóch kanałów dystrybucji. 70% podaży drewna sprzedaje się w przetargach ograniczonych, w których udział mogą brać stali kontrahenci LP, mający tzw. historię zakupów. Pozostałe 30% sprzedawane jest na ogólnodostępnych aukcjach internetowych.

Projekt nowej regulacji nie jest jeszcze gotowy i wiele jego zapisów może ulec modyfikacji. Jednak należy założyć, że utrzymanie uprzywilejowanej pozycji firm z tzw. historią zakupów nie będzie możliwe. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Marian Pigan w rozmowie z "Parkietem" wskazuje, że dla części klientów przy sprzedaży drewna mogą być stosowane umowy długoterminowe - o ile pomysł pozytywnie zaopiniuje UOKiK. Takie rozwiązanie popierają duże firmy, które są pewne, że znajdą się wśród "wybranych" klientów. Pozostali klienci Lasów będą przeciwni takim umowom, jeśli będą dotyczyły tylko największych przedsiębiorstw. Od lat bowiem powtarzają, że dostęp do surowca powinien być równy dla wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od wielkości.

Większość małych i średnich tartaków popiera ideę sprzedaży drewna poprzez aukcje, jednak wskazują na nierówność podmiotów, która daje o sobie znać w momencie przewagi popytu nad podażą - firmy, które mają "zagwarantowane" dostawy drewna na podstawie umów długoterminowych lub pozyskały znaczną część swojego zapotrzebowania na przetargach ograniczonych (zwykle po niższej cenie), mogą oferować wyższe ceny na aukcjach.

Być może ten problem zostanie rozwiązany przez zastosowanie wyższych cen w umowach długoterminowych. "Nie widzę powodów, dla których w ramach umów długoletnich mielibyśmy sprzedawać surowiec z rabatem. Wręcz przeciwnie – mamy prawo oczekiwać premii za gwarancję dostaw. Oczywiście, kwestie te rozstrzygnięte zostaną na poziomie odpowiednich resortów." - mówi Marian Pigan.

Drugim elementem budzącym negatywne emocje u przedsiębiorców jest "ręczne" sterowanie wywoławczą, "minimalną" ceną drewna, która nie pozwala na rentowną działalność tartaków. Co prawda przedstawiciele Lasów wskazują, że jest to cena wynikająca z kosztów produkcji drewna, jednak PGL LP niewiele robi by ją obniżyć. Nie należy się jednak temu dziwić, Lasy Państwowe pracują tylko na własne utrzymanie i nie zależy im na wykazywaniu wysokiego zysku. Według dyrektora generalnego LP remedium na niższy popyt ze strony odbiorców krajowych jest sprzedaż drewna klientom zagranicznym - "Dla nas sprawdzony kontrahent jest pożądany bez względu na pochodzenie." mówi Pigan.


Więcej w artykułach "Parkietu":

Przemysł drzewny obawia się liberalizacji rynku
Uwolnienie rynku jest nieuniknione - Rozmowa Parkietu z Marianem Piganem, dyrektorem generalnym Lasów Państwowych
pytania do... Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Dla nas sprawdzony kontrahent jest pożądany bez względu na pochodzenie." mówi Pigan

to jest polityka Kalego , wskażcie kraj na świecie z tak noardową tożsamością jak polska. urzędnikowi obojęte jest kto kupuje , byle dobrze płacił , a tu niech pozostanie czarna dziura , czas na zmiany ........

Wojtek Opęchowski [36]Odpowiedz na ten komentarz2009-09-01 11:27:47

Zgłoś nadużycie

Poprawione linki

Linki do artykułów zewnętrznych poprawione - Przepraszamy

Dominik [8]Odpowiedz na ten komentarz2009-09-01 20:09:21

Zgłoś nadużycie

W czasach gdy wszystkie kraje walczą o swoich obywateli...

... nasi rządzący drenują gospodarkę do dna. Zapominają że za chwilę nie będą mieli kim rządzić... chyba że bezrobotnymi. Nie mają żadnego programu poza silnym PRem - Naród przyklaskuje (tego to już nie rozumiem kompletnie) "polityce miłości", gdy inne kraje prowadzą politykę ratowania swoich gospodarek.

ppaffell [55]Odpowiedz na ten komentarz2009-09-01 22:09:29

Zgłoś nadużycie

pośrednicy i handlarze

to oni psuja rynek kupuja po zanizonych cenach i zarabiaja za nic a lasy nie maja kasy a na e-drewno sam chłam próbują sprzedać do czego to podobne kure..wo zwykłe kawał wielkiego komunistcznego gówna w tej dziedzinie

prawda [32]Odpowiedz na ten komentarz2009-09-04 17:10:40

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz