/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Lasy Państwowe liczą straty po powodzi

Lasy Państwowe

Autor: Anna Malinowska
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2009-07-11


Powalone drzewa, zniszczone mosty, drogi, budynki, szlaki zrywkowe w lasach – to efekt ulewnych deszczów i powodzi, które nawiedziły ostatnio południową Polskę. Do tej pory leśnicy oszacowali straty na ponad 65 mln zł. Niestety suma ta jeszcze wzrośnie, bo nie wszystkie szkody zostały policzone. W wielu miejscach teren jest podtopiony bądź zalany i leśnicy nie mają do niego dostępu.

Zniszczona droga na terenie Nadleśnictwa Kamienna GóraZniszczona droga na terenie Nadleśnictwa Kamienna GóraFot. B. Noga

Największych spustoszeń powódź dokonała w nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Straty poniesione w tamtejszych lasach wyniosły aż 55 mln zł. Szczególnie bolesne dla leśników są zniszczone drzewostany. Będzie trzeba kilkudziesięciu lat, aby w miejscu powalonych drzew wyrosły tak samo dorodne i okazałe, jak przed powodzią. Łącznie na terenach regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Katowicach, Krośnie i Wrocławiu zniszczeniu uległo 8600 ha drzewostanów, upraw leśnych i szkółkarskich.

Powódź nie oszczędziła także infrastruktury leśnej. Zniszczyła 36 mostów, 633 km dróg i 428 szlaków zrywkowych. Uniemożliwi to dojazd do lasu straży pożarnej (w razie pożaru), firmom odbierającym drewno, jak również turystom.

Priorytetem dla leśników z terenów dotkniętych powodzią jest jak najszybsze usunięcie wszystkich szkód. W pierwszej kolejności zajmą się odbudową mostów, dróg, rowów, szczególnie tam, gdzie umożliwi to funkcjonowanie sieci dróg i spowoduje uregulowanie gospodarki wodnej.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz