DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Strach przed ograniczeniem napływu polskich pracowników sezonowych

Autor:
Źródło:
Data: 2005-02-21


De Telegraaf (HAGA) z dn. 16.02.2005r. art. redakcji gospodarczej :
"Strach przed ograniczeniem napływu polskich pracowników sezonowych. Ogrodnicy proszą o zatrudnianie bezrobotnych."

Rolnicy i ogrodnicy zwracają się do tysięcy bezrobotnych o podejmowanie pracy przy zbiorach szparagów, truskawek i ogórków. Rzecznik LTO (organizacji zrzeszającej rolników i ogrodników) przewiduje na podstawie zgłoszeń, jakie dotarły do tej pory, że potrzebnych będzie 15 - 20 tys. pracowników.
Co roku czasową pracę w rolnictwie i ogrodnictwie podejmuje 100 tys. osób, większość pracodawcy znajdują we własnym regionie. Ale część miejsc pozostaje wolna. W ramach projektu 'Praca sezonowa', organizowanego we współpracy LTO z Centrum ds. Zatrudniania i Wynagrodzeń udało się w ubiegłym roku zwerbować zaledwie 400 bezrobotnych.
Ostatecznie prace zostały wykonane przez tysiące Polaków. Jan Robben, hodowca truskawek z Oirschot potrzebował w okresie maj - wrzesień 60 osób do pracy przy zbiorach i sortowaniu. "Przeważnie są to uczniowie, poza tym uczestniczyłem w projekcie 'praca sezonowa'. Ale w ubiegłych latach zawsze kończyło się na Polakach. Przyszło do mnie 26 holenderskich bezrobotnych, ale nawet nie kiwnęli palcem. Zawsze coś im nie pasowało".
Sekretarz stanu Van Hoof (Praca i Sprawy Socjalne) grozi ograniczeniem napływu Polaków. Jego zdaniem absurdem jest to, by dziesiątki tysięcy Polaków zarabiały pieniądze w Holandii, podczas gdy bezrobotni odmawiają podjęcia pracy.
LTO sprzeciwia się Van Hoofowi: "Najpierw trzeba dokładnie sprawdzić, ilu Holendrów chce pracować". Organizacja obawia się, że rolnicy zostaną z niczym, kiedy okaże się, że nie znajdą holenderskich pracowników i nie będą mogli zatrudnić Polaków. "Inspekcja Pracy uważa, że w ostatnich latach zmniejszyliśmy liczbę nielegalnych pracowników. Propozycja Van Hoofa zagraża naszemu sukcesowi".

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz