/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Sprzedaż drewna w Lasach Państwowych spadła o 40%

Rzeczpospolita

Autor: Aneta Stabryła , Józef Matusz, oprac. dja
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2009-03-23


Lasy Państwowe znalazły się w poważnym kryzysie. W styczniu i lutym sprzedaż drewna spadła o prawie 40%, wstrzymano inwestycje - pisze "Rzeczpospolita".

Fot. Drewno.pl

Lasy sprzedają coraz mniej drewna i coraz mniej zarabiają. W pierwszych dwóch miesiącach b.r. Lasy Państwowe sprzedały 4,4 mln m3 drewna drewna,prawie 3 miliony m3 mniej niż rok wcześniej. W 2007r. zysk netto z tego tytułu wyniósł prawie 465 mln zł, a w ubiegłym roku – 228 mln zł.

Kryzys dotknął wszystkie regionalne dyrekcje. Najgorzej sprzedaje się drewno tartaczne. Marian Pigan, dyrektor generalny Lasów Państwowych, podkreśla, że Lasy nie mogą sprzedawać drewna za bezcen, a cena musi uwzględniać m.in. koszty pozyskania surowca i jego wartość rynkową.

W związku ze spadkiem koniunktury w Lasach Państwowych wstrzymano wszystkie inwestycje – m.in. remonty dróg i obiektów leśnych. Poważnie ograniczono też wydatki na promocję i edukację. Nie będzie w tym roku nagród dla pracowników, wstrzymane zostało zatrudnianie nowych osób.

Metr sześcienny jednego z najbardziej popularnych gatunków drewna na Podkarpaciu kosztuje 132 zł, a na Dolnym Śląsku – 175 zł. – Drewno pozyskane z tego samego źródła Lasy sprzedają do Niemiec za 154 zł
– mówi jeden z przedsiębiorców. – Jak mamy wytwarzać konkurencyjne towary? – pyta retorycznie.

Przeczytaj cały artykuł >>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

tak to jest jak lasy klienta nie szanuja [1]

nie szanuja klienta napełniali portfele , teraz cwaniaczki poczujecie na własnej skórze jak to jest robić po kosztach i nic nie zarabiać

prawda [32]Odpowiedz na ten komentarz2009-03-24 18:17:16

Zgłoś nadużycie

do pracowników lp głowa do góry nie bedzie tak zle ,juz niedługo pojawia ...

sie jagody w lesie ,a ceny w skupie tak samo atrakcyjne jak ceny drewna z lp.zycze urodzaju.lp same swoja polityka sprzedazy zmusili przedsiebiorcow do szukania drewna poza granicami kraju,i tak rozwinoł sie handel dewnem z słowacji czech szwecji,niemiec bo u nas był wysoki koszt pozyskania drewna wiec z tych biednych krajów nadal sprowadzamy drewno.

ersste [49]Odpowiedz na ten komentarz2009-04-11 18:00:03

Zgłoś nadużycie

Muszą uwzględniać koszty pozyskania - to jeszcze rozumiem...

...ale co wspólnego mają obecne ceny drewna z wartością rynkową?? Co do nagród - już w ubiegłym roku moi pracownicy nie mogli ich otrzymać...Pazerność - chyba również nadzieję - i egzystencję w innej rzeczywistości widać na przykładach cen w przetargach online: https://www.e-drewno.pl/stock/?product=stock&module=auctions&action=show_lot&options=all®ion=4&page=3&lid=281090400005165 , 174 zł. za Sosnę W standard - żenujące...

Janosik [64]Odpowiedz na ten komentarz2009-03-24 20:39:47

Zgłoś nadużycie

Kryzys porządkuje ostatnie pokomunistyczne bastiony.

Lasy to pokomunistyczna struktura niewrażliwa na prawa rynku i klienta. To prawie jak PZPR dla ludzi i obok ludzi naprzeciw Nim.
Arogancja na styku z klientem zbiera żniwa , kryzys dopomoże i będziecie mieli kłopoty. Sprawiedliwość nierychliwa ale Was dopadnie , Panie Dyrektorze LP.
Różne ceny na ten sam sortyment drewna nadają się jak ulał do UOKiK. Pamiętajcie , że klient Nasz Pan , no ale Wam do tego jeszcze długa droga.

Wojtek Opęchowski [36]Odpowiedz na ten komentarz2009-03-25 08:55:25

Zgłoś nadużycie

SILVA

Mam pytanie czy Silva Mielec to solidny odbiorca zrzyny w pojęciu (ilośc deklarowana na kwicie)?

adam [3]Odpowiedz na ten komentarz2009-04-26 21:28:59

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA