/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Co zrobić z choinką po świętach?

gazeta.pl, radio.lublin.pl, mmtrojmiasto.pl

Autor: opr.PR
Źródło: gazeta.pl, radio.lublin.pl, mmtrojmiasto.pl
Data: 2009-01-06


Szczęśliwy ten, kto w domu ma wspaniałą, pachnącą, żywą choinkę. Po świętach drzewko staje się jednak problemem - wielu wyniesie je pod najbliższy śmietnik. Jednak nie w każdym kraju jest to dobrym rozwiązaniem, w niektórych państwach grozi za to nawet mandat od urzędu miasta, a drzewka należy wyrzucać na specjalnie w tym celu przygotowane wysypiska.

Jeśli chcesz ze świątecznego drzewka zrobić pożytek, zawieź je do kompostowni. Po przerobieniu na nawóz posłuży do renowacji miejskich trawników.Jeśli chcesz ze świątecznego drzewka zrobić pożytek, zawieź je do kompostowni. Po przerobieniu na nawóz posłuży do renowacji miejskich trawników.Fot. Internet

W Belfaście przygotowane zostały cztery centra składowania choinek. W zamian za przywiezienie drzewka można popatrzeć, jak jest ono cięte i przerabiane na kompost. We Francji władze zachęcają do wywożenia choinek do kompostowni. W Polsce m.in. lubelskie choinki, które na razie stoją jeszcze w domach - trafią do kompostowni albo spalarni. Lubelski ratusz na początku stycznia przeprowadzi specjalną akcję wywozu prawdziwych choinek ze specjalnie wyznaczonych miejsc. Chodzi o to, żeby nie wyrzucać drzewek do kontenerów - tłumaczy Marian Stani, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta. Osiedlowe administracje powiadomiono już o akcji. Teraz muszą one wyznaczyć specjalne miejsca składowania choinek i poinformować o tym swoich mieszkańców - dodaje Stani. Akcja zostanie przeprowadzona nie wcześniej niż 12 stycznia. Choinki wywiozą firmy, które odbierają odpady na terenie miasta. Zrobią to w ramach normalnych umów za wywóz śmieci. Drzewka mają trafić do spalarni lub kompostowni.

Niepotrzebne choinki można również samemu zawieźć do zakładu utylizacji, który przyjmie każdą ilość drzewek z otwartymi ramionami. Zawiezienie choinki do miejskiej kompostowni to lepsze wyjście, niż wyrzucenie jej do śmieci. Z choinek w kompostowni w trakcie procesu recyklingu wytwarzana jest ziemia rozchwytywana przez ogrodników. Jeśli natomiast mamy choinkę z korzeniami, w doniczce, po świętach najlepiej posadzić ją w lesie lub w ogrodzie. Takie rozwiązania są z pewnością bardziej ekologiczne niż wyrzucenie drzewka do kontenera, dlatego warto sprawdzić gdzie w naszym mieście możemy oddać świąteczne drzewko.

 

Podobnie sprawa ma się w Poznaniu, jak podaje poznańska Gazeta Wyborcza: "Zużyte drzewko może być przerobione na kompost przez firmę utylizacyjną - wyjaśnia Ewa Murawska z firmy Remondis. Wyrzucając je na śmietnik, odbiera się drzewku taką szansę. Dlaczego? - Bo zanieczyszczonych choinek żadna firma nie przyjmie do przeróbki - tłumaczy. Zamiast wyrzucania, Murawska poleca właścicielom domów jednorodzinnych palenie choinek w piecach. Mieszkańcom bloków zaś - by organizowali specjalne miejsca zbiórek świątecznych drzew. - Pojedynczych choinek nie opłaca się wywozić do kompostowni - podkreśla.

Zebrane hurtowo choinki Remondis odwozi do firmy Fito-Pryzma w Przeźmierowie. Tam są rozdrabniane i przerabiane na kompost, używany później w ogrodnictwie. - Przyjmujemy choinki nie tylko od firm, ale także od osób prywatnych - mówi współwłaścicielka firmy Izabela Kęsicka. - Pozostawienie drzewka kosztuje u nas od 3 do 5 zł - dodaje.

Z kolei na wysypisku śmieci w Suchym Lesie świąteczne drzewko możemy zostawić za darmo. - Chyba że będą to duże ilości - mówi dyrektor Zakładu Gospodarowania Odpadami Krzysztof Krauze. Tutaj z choinek jest produkowany granulat. - Służy on Zieleni Miejskiej do nawożenia - wyjaśnia dyrektor.

Do kompostowni w Suchym Lesie nie musimy jechać osobiście. Wystarczy zawieźć choinkę do mieszczącego się na Wildzie "Gratowiska".

Punkt działa od lutego zeszłego roku. Od tego roku w okresie poświątecznym przyjmuje również choinki. Na razie zainteresowanie nie jest duże. - Zgłasza się kilka osób dziennie. A chcielibyśmy, żeby było ich co najmniej kilkadziesiąt - zaznacza dyr. Krauze.

Jeśli za bardzo zżyliśmy się z naszą choinką i nie chcemy jej oddać do przeróbki, możemy ją posadzić w ogródku. Pod warunkiem, że kupiliśmy ją w doniczce. Żeby drzewko się przyjęło, powinniśmy o nie odpowiednio zadbać: w domu choinka powinna stać nie dłużej niż przez dwa-trzy tygodnie, tak by pozostała odporna na zimno. Następnie powinna trafić w zimne miejsce i być pielęgnowana aż do wiosny, bo tylko wtedy będzie można ją przesadzić z doniczki do ziemi. Niektórzy ogrodnicy proponują trzymać przez ten czas choinkę w garażu lub piwnicy. Nie zgadza się z tym jednak Ewa Jeżak z Ogrodu Botanicznego. - Podczas przechowywania choinki istotną rolę odgrywa światło. Dlatego powinna się znaleźć w pomieszczeniu zimnym, ale jasnym - tłumaczy dendrolog.

Warto pamiętać, że choinki nie możemy wyrzucić byle gdzie. Przemysław Piwecki, rzecznik poznańskiej straży miejskiej, informuje, że za wyrzucenie drzewka w nieodpowiednim miejscu grozi mandat za zaśmiecanie w wysokości od 20 do 500 zł. Drzewko powinno trafić na wysypisko śmieci "Gratowisko" albo na osiedlowy śmietnik."

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz