/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Nie będzie podwyżek cen drewna?

INTERIA.PL/PAP

Autor: opr. PR
Źródło: INTERIA.PL/PAP
Data: 2008-12-18


Nie będzie podwyżek cen drewna w 2009 r. Cena minimalna najbardziej popularnego drewna tartacznego iglastego od 2009 r. będzie o 3 proc. niższa niż w 2008 roku - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

Fot. arch. DREWNO.PL (PR)

Posłowie Lewicy pytali, "czy kolejne drastyczne podwyżki cen drewna" od 2009 r. nie doprowadzą do bankructwa krajowego przemysłu drzewnego. Drewno to sprzedawane jest przez przedsiębiorstwo Lasy Państwowe (LP).

"Jeżeli coś jest obniżką, to nie można tego nazwać "drastyczną podwyżką" - polemizował Gawłowski. Podkreślił, że ceny drewna średnio w 2008 roku, w stosunku do 2007 r., spadły o 9,6 proc. we wszystkich asortymentach.

Wiceszef resortu środowiska zaznaczył, że LP mają świadomość sytuacji rynkowej, ale są przedsiębiorstwem, które prowadzi gospodarkę bez dotacji.

Poinformował, że 70 proc. pozyskanego z lasów surowca przeznaczone jest dla przedsiębiorców stale współpracujących s LP, a pozostałe 30 proc. sprzedawane jest na wolnym rynku. Zaznaczył, że LP proponują minimalną cenę, ale faktyczne warunki sprzedaży są ustalane w drodze licytacji między odbiorcami.

Gawłowski przypomniał, że przez ostatnie 3 miesiące trwały negocjacje pomiędzy przedstawicielami przemysłu drzewnego a Lasami Państwowymi. Odbywały się one w Kancelarii Premiera.

Zaznaczył, że przemysł drzewny w Polsce jest nie jednolity - inne są interesy firm produkujących papier, a inne tartaków. "Pogodzenie tych interesów jest największym problemem" - powiedział.

 

Informacja pochodzi z portalu Interia.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Ktoś tu gra pod publikę-to nie jest rozwiązanie

Ale w 2008 r cena drewna była o30% za wysoka w porównaniu z innymi krajami. Mieliśmy upusty od 3-7% więc cena w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła. Ażeby dostać drewno trzeba tą cenę podbić. Coś mi się wydaje, że to totalna paranoja.

rj [60]Odpowiedz na ten komentarz2008-12-18 17:27:58

Zgłoś nadużycie

Nieznajomość tematu razi

Pan z resortu środowiska jak to zwykle w Ministerstwie , nie jest w temacie .Ceny drewna przez cały 2008 r były ok 30% wyższe niż na zachodzie Europy ,m.in. przez sztywną politykę LP , polskie tartaki do dzisiaj nie są konkurencyjne z niemieckimi .Staciliśmy rynek zbytu ,chociaż w wyniku kryzysu był i jest bardzo ciasny .Konkludując ceny bezwzględznie powinno się obniżyć do poziomu ok. 145zł/m3 za WC01 .Także wszystkie firmy drzewne są zdeterminowane w celu obniżki cen drewna .Wszyscy mamy wspólny cel.

Tartacznik [1]Odpowiedz na ten komentarz2008-12-18 20:39:28

Zgłoś nadużycie

Nie spodziewałem się w przeszłości, nie spodziewam się w przyszłości ...

jakiejkolwiek pomocy ze strony rządu dla tysięcy małych firm. Trzeba próbować dostosować swoją działalność do otaczających warunków. W tym roku ograniczyłem przetarcie o 30%. Ilość sprzedaży zwiększyłem drewnem z Niemiec. Na portalu nie przebijam, a moja oferta na przyszły rok to zakup drewna w wielkości ok. 50% przetarcia z 2007.

Co do wypowiedzi p. wiceministra dotyczącego samofinansowania lasów: Rozumiem że lasy na swoich rezerwach finansowych pociągną z rok, a potem? Potem na miejsce małych tartaków, których za rok nie będzie powstanie kilka ładnych molochów na wzór niemiecki i tym tartakom zostanie sprzedane drewno za tyle za ile zechcą je kupić. Ale wtedy nie będzie już samofinansowania lasów, albo nie będzie połowy leśników.

TheQ [36]Odpowiedz na ten komentarz2008-12-18 20:43:58

Zgłoś nadużycie

Nie wszyscy wiedzą

że biorąc z Niemiec nie biorą niemieckiego tylko ruskie. Mają Niemcy i Austriacy duże kombinaty na Syberii i ciągną na własne potrzeby a jak mają za dużo wyprzedają. I tu zawsze z nami wygrają. Polacy ze swąa rusofobią nie mają szans.

Renard Rębiś [5]Odpowiedz na ten komentarz2008-12-19 17:33:32

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA