/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Estoński przemysł drzewny słabnie w oczach

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2008-12-09


Produkcja tarcicy w Estonii spada w zastraszającym tempie. W październiku 2008r. była o 24% niższa niż w tym samym czasie roku ubiegłego.

Estońska gospodarka zmaga sie z kryzysem. W ciągu roku całkowita produkcja przemysłu, w porównaniu z październikiem roku poprzedniego, spadła o 10%. Głównym powodem mniejszej produkcji jest niewystarczający popyt na rynku. Największy spadek - o około jedną trzecią notowany jest w branży produkcji materiałów budowlanych, które są bezpośrednio związane z kryzysem na estońskim rynku budowlanym. Drugim sektorem, którego najbardziej dotyka kryzys, jest przemysł drzewny. Trudności w sprzedaży produktów na rynku krajowym wzmaga również mocny spadek zamówień zagranicznych. W porównaniu do października poprzedniego roku, produkcja tarcicy spadła o 24%. Produkcja drewna i wyrobów z drewna w stosunku do miesiąca poprzedniego (września) jest niższa o 4,6%.

Lasy to największe bogactwo Estonii. Prawie połowa gruntów tego kraju (2,2 mln hektarów) jest pokryte lasami. Ok. 40% estońskich lasów należy do państwa. Roczne pozyskanie drewna to ok. 10 mln m3 drewna, z czego 4,5 mln m3 przerabiane jest przez tartaki, a 3 mln m3 przeznaczane jest na cele energetyczne. Drewno stanowiące surowiec do produkcji celulozy i papieru praktycznie w całości eksportowane jest krajów skandynawskich.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA