/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Pożar drewnianych zabytków w Bergen

INTERIA.PL/PAP

Autor: inf. pras. (opr. JR)
Źródło: INTERIA.PL/PAP
Data: 2008-09-08


Skutki pożaru, który wybuchł w niedzielę nad ranem w Bergen, drugim co do wielkości mieście kraju, określa się w Norwegii jako "tragedię narodową". Pożar dogaszano jeszcze w nocy na poniedziałek.

Drewniane domy w BergenDrewniane domy w BergenFot. sxc.hu

Ogień pochłonął cztery wielkie, kilkupiętrowe nadbrzeżne magazyny i spichlerze portowe pochodzące z połowy XVII wieku. Były to drewniane budowle, należące zdaniem miejskiego konserwatora zabytków Asgeira Spange do najcenniejszych w kraju. W niektórych z nich zachowały się elementy starszych konstrukcji.(...)

Pożar strawił doszczętnie dwa budynki, dwa inne są poważnie uszkodzone. Jeden udało się uratować przed żywiołem; jest tylko lekko nadpalony.

Poprzedni niszczycielski pożar dotknął Bergen, którego zabytki wpisane są na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO, w 1955 roku. Spaliła się wówczas część drewnianej miejskiej zabudowy. Miasto ucierpiało też podczas II wojny światowej, gdy spłonął m.in. gmach zabytkowego teatru. Przyczyny  pożaru nie są jeszcze znane, ale istnieją podejrzenia, że mogło być to podpalenie.

 

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz