/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Giełdy wierzytelności skutecznym narzędziem odzyskiwania długów

KRUK

Autor:
Źródło: KRUK
Data: 2008-07-14


Polski rynek giełd wierzytelności dopiero się kształtuje i nie jest tak rozwinięty jak np. w Wielkiej Brytanii czy w USA. Na Zachodzie z takich instrumentów korzystają często duzi inwestorzy finansowi, w Polsce rozwiązanie to świetnie sprawdza się wśród małych i średnich firm, w tym także w branży drzewnej.

W naszym kraju giełdy wierzytelności najczęściej są budowane i administrowane przez firmy windykacyjne. Przykładem może być giełda www.e-wierzytelnosci.pl organizowana i administrowana przez firmę KRUK S.A. W tym przypadku giełda jest także elementem procesu windykacyjnego i oferowana klientom korzystającym z usług spółki.

Zasady funkcjonowania giełd są zazwyczaj podobne i niezwykle proste. Wierzyciel przekazuje administratorowi giełdy dane dotyczące długu:
- wysokość wierzytelności,
- datę wymagalności płatności,
- cenę wierzytelności (w procentach),
- nazwę dłużnika i adres jego siedziby,
- rodzaj wierzytelności
- swoje dane teleadresowe.
Na wierzycielu ciąży także obowiązek poświadczenia, że dług jest istniejący, wymagalny i bezsporny.
Firma zarządzająca giełdą umieszcza na stronie internetowej dane dotyczące długu i dłużnika oraz cenę, za jaką wierzyciel chce sprzedać wierzytelność (dane wierzyciela nie są ujawniane).
Również na stronie giełdy znajduje się zazwyczaj formularz, za pomocą którego można złożyć ofertę zakupu zobowiązania.

Z obserwacji funkcjonujących giełd można oszacować, że średni okres sprzedaży wierzytelności wynosi około kilkunastu tygodni. Zależy tu w dużej mierze od aktywności operatora giełdy. Jeżeli wraz z umieszczeniem oferty sprzedaży w Internecie zaczyna on poszukiwać potencjalnych nabywców dodatkowo np. poprzez ogłoszenia prasowe, okres ten może być znacznie krótszy. Na giełdach wierzytelności funkcjonujących w krajach, gdzie takie formy sprzedaży istnieją od dawna, można zaryzykować stwierdzenie, że transakcja zbycia następuje już po 6-8 tygodniach od daty wystawienia wierzytelności na sprzedaż.
Publiczne ogłoszenia o sprzedaży wierzytelności w prasie są dość często stosowane zarówno przez banki, syndyków masy upadłościowej oraz firmy windykacyjne. Upublicznienie informacji o długu z pewnością nie ułatwia dłużnikowi życia, czyni go mniej wiarygodnym wobec jego kontrahentów lub usługodawców, jest to zatem z pewnością czynnik sprzyjający zawarciu porozumienia z dłużnikiem i tym samym przywrócenia go do obrotu gospodarczego.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz