/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Czy dane GUS potwierdzają nadchodzący kryzys w branży?

GUS

Autor: dja
Źródło: GUS
Data: 2008-04-20


Według wstępnych danych GUS, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w marcu 2008r. były o 0,2% wyższe niż w poprzednim miesiącu i o 2,9% wyższe niż przed rokiem. Trend wzrostowy nie dotyczy jednak branży drzewnej. Według informacji ceny produkcji drewna i wyrobów z drewna oraz ze słomy i wikliny spadły o 0,2%, masy włóknistej oraz papieru o 0,4%. Niższe ceny wynikać mogą z umocnienia sie złotego wobec euro oraz mniejszego popytu na wyroby.

Podobnie słabe wyniki dla branż przerabiających podaje GUS w zakresie produkcji sprzedanej. Pomimo tego, że dla całego przemysłu była ona w marcu wyższa o 0,9% niż przed rokiem i o 0,7% większa w porównaniu z lutym br. to w przypadku branż związanych z przerobem drewna zanotowano największe spadki. Przemysł meblarski zanotowała sprzedaż niższą o 11,8%, branża produkcji drewna i wyrobów z drewna oraz ze słomy i wikliny spadek o 9,1%.

Paweł Wyrzykowski, prezes Pfleiderer Grajewo, w komentarzu dla Rzeczpospolitej mówi: "Trend jest niepokojący. W II kwartale spodziewamy się zwolnienia produkcji. Na niekorzyść działa silny złoty, rosnące koszty pracy, energii i transportu oraz słabszy popyt na meble w Europie Zachodniej."

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz