DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Chwilowe osłabienie dynamiki gospodarki

Autor:
Źródło:
Data: 2005-01-31


Nasz indeks, który spadł w styczniu o 8 pkt w stosunku do IV kwartału 2004 r., pokazuje, że musimy liczyć się z przejściowym osłabieniem dynamiki wzrostu w I kwartale. Za wcześnie jednak, by obniżać prognozy wzrostu dla całego roku – powiedział podczas czwartkowej prezentacji dr Stanisław Kubielas, ekspert PKPP Lewiatan.
– Istnieje ryzyko, że słabnącej konsumpcji i możliwego przyhamowania dynamiki eksportu (mocny zloty) nie skompensują na czas zbyt wolno powiększające się nakłady inwestycyjne, co może być przyczyną przejściowego osłabienia tempa wzrostu. Oczekujemy, że w II połowie roku procesy inwestycyjne nabiorą tempa, co pozwoli na podtrzymanie dynamiki wzrostu gospodarczego – dodał.

Eksperci PKPP powołują się na ostatnie dane płynące z gospodarki, zwłaszcza dotyczące popytu krajowego. Od trzech miesięcy spada sprzedaż detaliczna oraz płace w ujęciu realnym, a produkcja sprzedana przemysłu wykazuje wyraźnie wygasającą dynamikę. Jakkolwiek eksport nadal ciągnie gospodarkę, to utrzymujący się wysoki kurs złotego nie wróży najlepiej. – Można mieć jednak nadzieję, że ożywienie inwestycyjne w końcu nadejdzie, jako opóźniony efekt akcesyjny, pobudzone napływem środków z funduszy unijnych i bezpośrednich inwestycji zagranicznych – podkreśla dr Małgorzata Krzysztoszek. Szacuje napływ inwestycji zagranicznych w 2004 r. na ok. 7 mld USD. Inwestycje krajowe wzrosną w br. co najmniej o 10 proc., zaś zagraniczne nawet o 15-20 proc.
Potwierdza to dr Bohdan Wyżnikiewicz z IBnGR, który powołuje się na konkretne wyliczenia mówiące, że zainwestowanie w Polsce przyniesie firmom zachodnim oszczędności rzędu 20-30 proc. – Większość zachodnich inwestorów będą stanowiły firmy średniej wielkości – uważa. Zwraca uwagę, żeby się nie przejmować spadkiem sprzedaży np. energii, gdyż świadczy to tylko o restrukturyzacji przemysłu i powodzeniu oszczędnych technologii. – To się firmom zwyczajnie opłaci – dodaje.

Zbigniew Żukowski

Gazeta Prawna/newsletter

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz