/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

W szkołach brakuje mebli z certyfikatami

Autor:
Źródło:
Data: 2007-12-13


"Blisko jedna trzecia szkół i przedszkoli ma meble bez certyfikatów, ponad 30 proc. szkół nie ma sal gimnastycznych - pisze rzecznik praw dziecka w liście do minister edukacji, prosząc o podjęcie działań wspierających rozwój fizyczny dzieci i młodzieży.

Jak podkreśla RPD (Rzecznik Praw Dziecka), nieodpowiednie wyposażenie szkół oraz przedszkoli stanowi zagrożenie dla stanu zdrowia uczniów. "Konieczne jest zaplanowanie takich działań, które pozwolą sukcesywnie na wymianę lub uzupełnienie bazy szkół meblami i sprzętem certyfikowanym" - napisała Ewa Sowińska do minister Katarzyny Hall.
Według badań Państwowej Inspekcji Sanitarnej przedstawionych w raporcie Głównego Inspektora Sanitarnego, na które powołuje się RPD, jedynie 11,44 proc. szkół i przedszkoli może przedstawić 100 proc. certyfikatów na posiadane meble.
Skontrolowano również wyposażenie sal gimnastycznych i boisk w sprzęt sportowy - okazało się, że blisko 30 proc. szkół nie posiada certyfikatów, a tylko niespełna 10 proc. ma sprzęt i urządzenia wraz z certyfikatami.
Sowińska przywołuje także wyniki polskiej edycji międzynarodowych badań nad zachowaniami zdrowotnymi młodzieży szkolnej HBSC (Health Behaviour in School-aged Children) z 2005/06 r., które pokazują, że tylko 17,8 proc. młodzieży przeznacza codziennie na aktywność fizyczną co najmniej 60 minut, czyli tyle, ile zalecane jest dla dzieci w wieku szkolnym. Przyczyn takiego stanu rzeczy Ewa Sowińska dopatruje się m.in. w rozwoju nowych technologii - jej zdaniem internet i gry komputerowe są bardzo atrakcyjne dla młodych ludzi i "konkurencyjne w stosunku do aktywności fizycznej". "Jednakże przy pozostawieniu takiego stanu rzeczy będą stanowiły poważne zagrożenie dla zdrowia z konsekwencjami w przyszłości" - alarmuje RPD. AKW (...)"


bsz
PAP - Nauka w Polsce


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz