/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Obłowili się na upadku firmy?

Gazeta Wyborcza

Autor: żbik
Źródło: Gazeta Wyborcza
Data: 2007-12-04


Po pięciu latach śledztwa przeciwko prezesowi i zarządowi spółki Opolskiego Przemysłu Drzewnego Opdrew prokuratura oskarżyła 10 osób - pisze Gazeta Wyborcze Opole.

(...) Opdrew powstał w 1995 roku. Firma była potentatem na rynku producentów drewna budowlanego oraz tarcicy iglastej i liściastej. Od początku miała problemy finansowe i - jak ustaliła prokuratura - startowała ze zbyt małym kapitałem. Dlatego sześć lat później ogłoszono jej upadłość, a 250 wierzycieli, w tym główny dostawca - Lasy Państwowe, nie otrzymało swoich pieniędzy.

(...) Oskarżeni odpowiedzą również za trefny wykup Opdrewu. Wiosną 2001 roku podjęto uchwałę o podwyższeniu kapitału akcyjnego z niespełna 6 mln zł do 18 mln zł, a spółka miała wykupić od państwa leasingowany majątek. Pieniądze miał wyłożyć inwestor strategiczny - Andrzej K., właściciel spółki Euro City, który był jednocześnie głównym udziałowcem Opdrewu, bo posiadał 80 proc. akcji.

Okazało się jednak, że Opdrew kupił sam Andrzej K. Za to oraz wyciągnięcie z majątku firmy 12 mln zł on, a także prezes Andrzej B., zastępca prezesa Jerzy B. oraz członkowie zarządu, w sumie 10 osób, odpowiedzą za działania na szkodę spółki, za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Na skutek upadłości Opdrewu pracę straciło 420 osób. Całkowite zadłużenie firmy w sierpniu 2001 roku sięgało 28,5 mln zł.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz