DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Siła złotego szkodzi Grajewu

Autor: Wojciech Ankudowicz
Źródło: Gazeta Prawna
Data: 2005-01-25


Analitycy domu maklerskiego CA IB Securities zdecydowali o obniżeniu rekomendacji dla spółki Pfleiderer Grajewo. W najnowszym raporcie, udostępnionym wczoraj, wcześniejsze zalecenie „kupuj” zastąpiło „trzymaj”. Według wyceny, dołączonej do rekomendacji, akcje firmy są warte 227 zł.

Jako główną przyczynę obniżenia rekomendacji wskazuje się umocnienie złotego wobec euro, co skutkować będzie obniżeniem wpływów z eksportu. Chodzi o kwotę około 42,6 mln euro, chociaż z drugiej strony planowana inwestycja w Rosji ma pochłonąć około 53 mln euro. Na wynikach negatywnie odbiją się również w niektórych przypadkach nawet o 20-25 proc. wyższe koszty zakupu komponentów do produkcji. W przeszłych latach spółka rosnące koszty przerzucała na swoich klientów, jednak silny złoty ograniczył takie możliwości w tym roku. Cała branża polskich producentów mebli, dla której aż 80 proc. przychodów pochodzi z eksportu, może negatywnie odczuć skutki siły naszej waluty.

Analitycy CA IB Securities szacują, że przy założeniu kursu na poziomie 4,21 zł za euro oraz podniesieniu uzyskiwanych przez spółkę cen sprzedaży o 3 proc. skonsolidowany zysk EBIT Grajewa osiągnie w tym roku 142,9 mln zł, a zysk netto 99,4 mln zł. Dane te zakładają objęcie konsolidacją zakładów Prospan, którego 57 proc. udziałów już jest w posiadaniu giełdowej spółki. Nabycie pozostałych 43 proc. udziałów od Skarbu Państwa jest spodziewane w drugim kwartale br.

Obniżenie prognoz kształtowania się przyszłych kursów euro wpłynęło na obniżenie wyceny akcji spółki z 255 zł do 227 zł. Na zamknięciu wczorajszej sesji kurs spółki wyniósł 204 zł.

Wojciech Ankudowicz
Gazeta Prawna/Newsletter


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz