/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

W lasach przestają rosnąć dęby

Autor:
Źródło:
Data: 2007-10-29


W lasach przestają rosnąć dęby. Nad przyczynami zastanawiają się leśnicy i naukowcy. Drzewo, symbol witalności, może być w przyszłości zagrożone, choć niektórzy są optymistami...

– Miejmy nadzieję, że stan zagrożenia jest okresowy – mówi Eugeniusz Piech, nadleśniczy Lasów Państwowych w Gromniku. – Rzeczywiście, od czterech-pięciu lat obserwujemy także w swoich lasach zamieranie dęba pojedynczo i w małych grupach. Naukowcy, również z Instytutu Badań Leśnictwa, dokładnie przypatrują się zjawisku.
Podejrzewa się, że starszym drzewom szkodzi wahanie się poziomu wód gruntowych, obserwuje się także występowanie chorób grzybowych. Wpływ na sytuację mają też szkodniki, w tym przypadku zwójki dębowe.
– Nasze nadleśnictwo wprowadza do upraw dużo dębu, a sadzonki są szczególnie chronione. Wykonujemy w tym celu grodzenie – informuje nadleśniczy Piech.
Nadleśniczy z Gromnika nie wyobraża sobie, że dęby zaczną ginąć na większą skalę. – Dąb zawsze był symbolem siły, w Polsce zachowało się wiele wiekowych jego okazów, które są pomnikami przyrody. Z drzewem tym związane są liczne podania, tradycje, wątki historyczne. To królewskie drzewo, po którym chętnie odpoczywali królowie.

(ZIOB)
Źródło: Dziennik Polski, www.lp.gov.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz